#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

آمریکا معافیت خریداران نفت از ایران را تمدید نکرد. این خبر در آستانه پایان زمان معافیت ۸ کشور برای خرید نفت ایران، فضای اقتصادی و سیاسی نظام بین الملل را تحت تاثیر خود قرار داد. رسانه های غربی شب دوشنبه گزارش کردند که دولت آمریکا قصد دارد روز دوشنبه اعلام کند که تمام خریداران نفت ایران باید از دوم ماه مه تمام واردات نفت از ایران را متوقف کنند یا اینکه با تحریم ها مواجه شوند. خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، دقایقی پس از انتشار رسمی خبر عدم تمدید معافیت های خرید نفت ایران اعلام کرد کشورش برای تضمین رسیدن نفت به مصرف کنندگان و بر هم نخوردن توازن بازار جهانی، تلاش خواهد کرد!
نوامبر سال گذشته میلادی بود که ایالات متحده آمریکا همزمان با اجرای دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، که صادرات نفت این کشور را هدف گرفت، وزارت خارجه آمریکا به منظور پایین آوردن قیمت های نفت، به هشت مشتری عمده نفت ایران معافیت موقت شش ماهه اعطا کرد، معافیتی مقطعی که تا چند روز دیگر به پایان خواهد رسید و تحلیل گران داخلی و خارجی با توجه به شرایط حاکم بر بازار نفت، احتمال تمدید مجدد این زمان را داده بودند و آقای غیر قابل پیش بینی بی توجه به آن چه ممکن است پی آمد این تصمیم رخ دهد، رسما از پایان این دوره و عدم تمدید آن سخن گفت. در این بین گویا تلاش های کشورهای معاف شده از جمله کره جنوبی در جهت متقاعد کردن مقامات آمریکایی بی نتیجه بوده و در برای طرف آمریکایی روی یک پاشنه می چرخد.
هر چند مقامات برخی کشورها از جمله چین و ترکیه نسبت به این تصمیم تند بود، اما در نهایت بر اساس منافع ملی خود احتمالا در مقابل خواسته آمریکا عقب نشینی خواهند کرد!
در مقام پاسخ مجلس در جلسه علنی صبح سه شنبه رسما نیروهای سنتکام را تروریستی اعلام کرد و برخی اظهارات در ساعات گذشته مبنی بر بستن تنگه هرمز هم شنیده شده است و سفر وزیر امور خارجه به نیویورک هم به نظر در همین راستا صورت گرفت.
در مواجهه با مسائل مختلف روز دنیا به دو شکل عمده عمل می شود. مرحله اول مربوط به اقدام فوری و لحظه ای است که چندان تاثیری در کل ماجرا ندارد.
اما مرحله دوم و مهم تری که لازم است صورت گیرد، مربوط به اقدامات دراز مدتی است که برای کاستن از خسارتها صورت می گیرد. به نظر می رسد دولت آن جدیت گذشته را برای پیاده سازی و اجرای طرح های سیاسی و اقتصادی ندارد و به نوعی منفعلانه با موضوعات مهمی از این دست برخورد می کند.
انتظار اصلی از دولت این بود که پی آمد این تصمیم جلساتی منظم و فوری با تیم اقتصادی و سیاسی و حتی با سردمداران نظام تشکیل داده و در اصطلاح عام، جامعه منتظر اجرای پلن B دولتمردان است. آشکار است که اقتصاد ایران نفت محور است و با وجود شعارهای زیبایی که حول محور اقتصاد بدون نفت در سال های گذشته داده شده، هنوز این مهم رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
لایحه بودجه سال ۹۸ نشان از این واقعیت ملموس دارد و لذا مجلس و دولت به دور از جنجال و حاشیه های مرسوم بهتر است تدابیر لازم را برای عبور از این مرحله به کار گیرند.
این که آمریکا با توجه به شرایط فعلی امکان تحقق بخشیدن به این رویا را ندارد، توجیه خوبی برای دست روی دست گذاشتن نیست و با لحاظ بدترین شرایط بایستی اقدام به تصمیم گیری های کلان نمود.
تحریم های ظالمانه آمریکا مخاطراتی جدی را پیش روی اقتصاد ایران ترسیم کرده و در ساعاتی که از این تصمیم گذشته، واکنش علمی و منطقی نسبت به آن از سوی پاستورنشینان دیده نشده و همین اتفاق بر میزان نگرانی ها افزوده است.
انفعال در قبال دشمنی که تصمیمات خود را بر اساس خواست عده ای ایران ستیز پایه ریزی می نماید، عاقلانه به نظر نمیرسد و اتفکار عمومی منتظر اعلام شرایط جدید و طرح های اقتصادی در مواجهه با شرایط جدید است.