این عنوان، موضوع انشای همه دهه شصتی ها در دو پیک زمانی مهر ماه و آغاز شروع سال تحصیلی جدید و فروردین ماه بعد از پایان تعطیلات نوروزی بود. عنوانی پرکاربرد در زنگ انشای مدارس که عمدتا و اقلا در فقره تعطیلات نوروزی در تشریح دید و بازدیدهای نوروز خلاصه می شد و عمدتا فحوای متن نوشته شده توسط همه دانش آموزان به همین مورد کلیشه ای ختم می شد. اما داستان رسانه و اتفاقاتی که در طول این تقریبا ۱۵ روز گذشت، برای کشور و جامعه سیاسی ایران حاوی اتفاقات ریز و درشتی بود که می توانست موضوع اولین سرمقاله سال ۱۴۰۰ خورشیدی باشد.
۱۴۰۰ با شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زداییها آغاز شد و تاکید رهبری برای چندمین سال به اصل تولید داخلی نشان از اهمیت موضوع میداد که امیدواریم بقیه مسئولان نظام هم به تاسی از ایشان به این شعار و تحققش تلاش هایی صورت دهند.
امسال خوشبختانه از بارش های بی موقعی که تعطیلات استاندار گلستان را خراب کند و سیلی بپا شود که مسئولان سازمان بحران را با بحران مواجه کند، خبری نبود و همین امر و البته روزهای آرام آغازین سال ۱۴۰۰ نوید سالی بهتر و بی دغدغه تر را می داد.
هر چند در میانه تعطیلات خبر فوت (خودکشی) مجری پر حاشیه و جوان صدا و سیما شیرینی ایام تعطیلات را بر کام ملت تلخ کرد و به محض انتشار خبر در شبکه های اجتماعی همان هایی که تا دیروز با به راه انداختن هجمه های سنگین و لیچار بار کردن صرفا به خاطر انتشار یک عکس خارج از قواعد پذیرفته شده سازمان و عرف جامعه، روزش را شام یزید کردند، دقیقا بیشترین اظهار تاسف و ابراز احساسات را نسبت به فوت آزاده نامداری نشان دادند!
احساسات آنی جامعه به اوج رسید و هشتک وجدان بیدار فعال شد. از همان دست احساسات و هیجاناتی که به وفور در ساحت سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه دیده و خواهیم دید. این اتفاق با خبر ناگهانی سفر مقامات چینی به ایران و امضای سند همکاری ۲۵ ساله همراه بود! این خبر و رخداد در کنار فوت نامداری از مهم ترین اخبار ایام تعطیلات بودند که حواشی آن هنوز ادامه دارد.
برخی این سند همکاری را ترکمنچای نامیدند و مسئولان را خائن و وطن فروش لقب دادند و در سوی مقابل شریعتمداری کیهان هم ساکت ننشست و زبان به توهین گشود و منتقدین و مخالفان این سند همکاری را به دو بخش خائن و احمق تقسیم کرد. تقسیم بندی که در روزهای آتی در مورد آن و البته سند همکاری مذکور مباحثی را مطرح خواهیم کرد.
تعطیلات امسال با بی اعتنایی مردم به سفرهای نوروزی همراه بود که همین موضوع روند شیوع کرونای نوع اول و دوم را تسریع کرد و نهایتا مسئولان آنجایی که دیدند دیگر خواهش و قسم عباس و من بمیرم تو بمیری کاری از پیش نمیبرد رای به تعطیلی بوستان ها و ممنوعیت ۱۳ به در کردند تا شاید بتوان کمی از موج شیوع این ویروس منحوس کاست.
صدا و سیما از آزمون ارائه برنامه های متنوع و با کیفیت که بتواند از موج سفرها و دید و بازدیدها بکاهد، نتوانست آن طور که باید سربلند بیرون بیاید و پخش سری دوم سریال گاندو هم در این ایام از موضوعات جالب توجهی بود که مجالی دیگر برای واکاوی می دهد، هر چند وزیر محترم امور خارجه همچنان به سربسته ماندن مسائل تاکید دارد و معتقد است که گر سر برود باز بر آن سر است!
هر چه که بود نوروز و تعطیلاتش هم تمام شد و شنبه ۱۴ فروردین آغازی دوباره است برای تلاش و ادامه حیات و امیدی برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و رسیدن روزهای بهتری که مسئولان این روزها زیاده وعده آن را می دهند.