به گزارش خبرنگار  امین از ساری، دکتر سید سعید آرام، پیش از ظهر امروز پنج شنبه ۲۰تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی در محل شیرخوارگاه شکوفه این شهرستان، از برگزاری 《کمپین به زیستن در مازندران پاک 》در هفته بهزیستی خبر داد و افزود: دوکمپین تهیه لوازم سرمایشی برای مددجویان (به ویژه مددجویان مناطق سیلزده) و لوازم کمک توانبخشی با هدف جذب مشارکت های مردمی از برنامه این هفته در مازندران است.

مدیرکل بهزیستی مازندران، در راستای اجرای بهتر کمپین تهیه لوازم کمک توانبخشی پیشنهاد داد: اگر کارمندان شاغل در دستگاه های استان ۴رقم آخر فیش حقوقی خود را به امر تهیه لوازم کمک توانبخشی اختصاص بدهند قسمت عمده ی مشکلات این بخش مرتفع خواهد شد.

آرام، با بیان اینکه در هفته بهزیستی ۲۶۳پروژه در سطح استان افتتاح می‌شود، اظهار کرد: در بخش ساخت مسکن معلولین در این هفته ۲۵واحد مسکن دو معلول ( ۱۳واحد شهری و ۱۲واحد روستایی ) و ۱۳۰واحد برای سایر مددجویان بهره برداری می شود.

وی، افزود: در هفته بهزیستی در بخش توانمند سازی، امور اجتماعی، امور توسعه پیشگیری و امور توانبخشی پروژه هایی در دست اقدام و افتتاح داریم .

مدیرکل بهزیستی مازندران، با اعلام اینکه  در هفته بهزیستی ۸۰مورد پروژه  در بخش توانمندسازی  و اشتغال داریم، از افزایش تسهیلات اشتغال از ۲۰میلیون به ۵۰میلیون تومان خبر داد.

آرام با بیان اینکه در هفته بهزیستی اولین خانه امید ویژه نگهداری، حمایت و درمان کودکان زیر ۱۸ سال که درگیر معضل اعتیاد هستند برای نخستین بار در استان افتتاح خواهد شد، از افتتاح و بهره برداری ۳ واحد مرکز توانبخشی جامعه معلولان  در این استان خبر داد .

وی افزود: ۳ واحد کلینیک مددکاری ، ۴ مورد مهدکودک ، یک مورد خانه کودکان و نوجوانان و ۳ مورد پایگاه خدمات اجتماعی در حوزه امور اجتماعی در سطح استان مازندران افتتاح و به بهره برداری می رسد.

این مسئول همچنین اعلام کرد: در هفته بهزیستی ۱۴ واحد امور توسعه پیش گیری شامل مراکز مشاوره و واحدهای درمان و بازتوانی سرپایی و همچنین ۳ مرکز توانبخشی در ساری، بابل و نوشهر افتتاح خواهد شد.

مدیر کل بهزیستی استان از افتتاح و بهره برداری اولین مسکن خانواده های سیل زده تحت پوشش بهزیستی در کشور با حضور مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور در شهرستان سیمرغ خبر داد .

آرام، خاطرنشان کرد: در زمینه اشتغال سیلزدگان این استان، ۳میلیارد تومان تسهیلات کم بهره پیش بینی شده است که تاکنون ۷۵۰میلیون تومان تسهیلات  برای جبران آسیبِ مراکز اشتغال، پرداخت شده است.

وی، افزود: در دو سیل اواخر سال ۹۷ و ۹۸حدود ۴۵واحد مسکن مددجویان بهزیستی کاملا تخریب شد و وسایل منزل ۳۰۰خانوار نیز آسیب دید.

مدیرکل بهزیستی مازندران، افزود: طبق قولی که داده شد تا قبل از پایان شهریور  تمامی واحدهای تخریب شده احداث و در اختیار خانواده ها قرار می گیرد به جز سه مورد در میاندورود که مشکل زمین دارد.

آرام، عنوان کرد: در دو سیل اخیر، به دلیل اختلالات روحی و روانی که در برخی آسیب دیدگان به وجود آمد ۵۰تیم از همکاران اجتماعی و گروه های محب به عنوان تسهیل گر مبتنی بر جامعه اقداماتی را انجام دادند.

وی افزود: پس از وقوع سیل بیش از ۵هزار و ۴۰نفر به لحاظ روحی و روانی مورد ارزیابی قرار گرفتند و حدود ۲۳۰نفر برای ادامه اقدامات توانبخشی به حوزه توانبخشی ارجاع داده شدند.

این مسئول، همچنین از پرداخت کمک های بلاعوض معیشتی و اهدای وسایل منزل به مددجویان سیلزده  توسط بهزیستی خبر داد و افزود: ۴هزار بسته سبد کالا به ارزش ریالی ۳میلیارد و نیم میان خانواده های سیلزده توزیع شد.

آرام، در بخش دیگری درباره پوشش بیمه ای مددجویان بهزیستی مازندران، گفت: حدود ۲۶۰۰زن سرپرست خانوار روستایی تحت پوشش بیمه عشایر و روستایی هستند در عین حال ۲۳۰۰زن سرپرست نیز از چتر حمایتی پوشش بیمه اجتماعی برخوردار هستند.

وی، در بحث مناسب سازی هم گفت: تنها ۳۵درصد از کل دستگاه های مازندران مناسب سازی شده است.