به گزارش خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی امین از ساری، دکتر سیدعباس موسوی در نشست خبری تشریح دستاوردهای ۴۰ساله حوزه سلامت مازندران، که با حضور هیات رئیسه در محل سالن قلم این دانشگاه برگزار شد،  اظهار کرد: پس از انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف اقدامات مناسبی انجام گرفته اما اقدامات حوزه بهداشت و درمان براساس آمار ملی و بین الملی به طرز فوق العاده ای رشد داشته  و تغییرات نسبت به ۴۰سال قبل بسیار عمیق و چشم گیر بوده است.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در تقسیم بندی اولویت های ملی به ۱۰ منطقه کلان آمایشی ، به همراه ۵دانشگاه علوم پزشکی دیگر درمنطقه آمایشی اول قرار دارد در عین حال این دانشگاه مرکز قطب سلامت شمال کشور و نيز جزء دانشگاههاي تيپ يک کشور است.

۲۰هزار نیرو شاغل در سیستم سلامت مازندران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه درحال حاضر این دانشگاه با حدود ۲۰ هزار نیروی انسانی شاغل در ۱۱۱۰ خانه بهداشت روستایی، ۳۱۵ مرکز بهداشتی درمانی، ۵۴ پایگاه بهداشتی درمانی، ۲۱ شبکه و مرکز بهداشت و درمان و ۲۵ بیمارستان به شهروندان و مسافران خدمات بهداشتی درمانی ارائه می دهد، اظهار کرد: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مازندران در طی ۴۰سال اخیر در حوزه های مختلف بهداشت، درمان، سرانه تخت های ویژه، شمار پزشکان عمومی و متخصص، سرانه عمومی، حوزه تحقیقات و فناوری های نوین، کسب رتبه های مبی و بین المللی، راه اندازی کانون های سلامت محله، تشکیل سمن های سلامت، اجرای پروژه های عمرانی و ….رشد فزاینده ای داشته است.

موسوی، در ادامه با اشاره به توسعه حوزه بهداشت و ایجاد شبکه بهداشت ودرمان روستایی ، گفت:در سال ۵۷مراکز جامع سلامت استان ۳۰مرکز بود که این آمار در سال ۹۷به یکهزار و ۱۱۰مرکز رسیده است.

وی، میزان مرگ و میر نوزادان در سطح جمعیت تحت پوشش به ازای هر هزار تولد نوزاد زنده را در سال ۵۷حدود ۳۲اعلام کرد و گفت: این رقم در حال حاضر به ۵٫۲رسیده است، ضمن اینکه میزان مرگ و میر مادران باردار از هر ۱۰۰هزار تولد زنده در سال ۵۷ حدود ۲۵۵ بوده که این آمار در سال ۹۷حدود  ۳۱٫۸اعلام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در ادامه میزان مرگ و میر کودکان زیریکسال به ازای هر هزار تولد زنده در سال ۵۷ را ۹۳ نفر و در سال ۹۷را معادل ۷٫۱عنوان کرد و افزود: میزان مرگ و میر  کودکان زیر ۵سال در سطح جمعیت تحت پوشش به ازای هر هزار تولد در سال ۵۷معادل ۱۳۵ بوده که هم اینک به ۸٫۹نفررسیده است.

موسوی، در ادامه به ریشه کنی و کاهش برخی بیماری های دهه های گذشته نظیرتالاسمی، جذام، فلج اطفال و سل اشاره کرد و گفت: بیماری جذام از ۱۵۰۰نفر در جمعیت تحت پوشش به یک نفر رسیده، در عین حال بیماری فلج اطفال نیز از ۴۰مورد در سال ۵۷به صفر کاهش یافته است.

وی، با بیان اینکه در سال ۵۷به ازای ۱۰۰هزار نفر جمعیت تحت پوشش میزان ابتلا به بیماری سل ۴۰مورد بود که در حال حاضر به ۱۱نفر رسیده است، گفت: آمار مربوط به بیماران تالاسمی ماژور به ازای هر سال ۱۲۰نفر در سال ۵۷ بوده که این رقم اینک به ۲مورد در سال رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در بخش دیگری و در تشریح دستاودرهای ۴۰ساله حوزه درمان این دانشگاه، اظهار کرد: تعداد بیمارستان‌های تحت پوشش در مازندران در سال ۵۷معادل ۱۵ بیمارستان بود که  در حال حاضر با بهره برداری از بیمارستان عباس آباد به ۴۰بیمارستان رسیده است.

موسوی، در ادامه شمار تخت‌های تحت پوشش دولتی و خصوصی استان را ۴ هزار و ۱۴۳ تخت عنوان کرد و افزود: این در حالی است که این رقم در سال ۵۷حدود ۷۰۰تخت بوده است، همچنین در حال حاضر شمار تخت‌های ویژه بیمارستانی دراین استان ۷۱۶ تخت است  اما در سال ۵۷تخت ویژه ای وجود نداشته است.

تعداد تخت های دیالیز استان جوابگوی نیازها نیست/فعالیت ۱۴۰سمن تخصصی سلامت

وی در ادامه، با اعلام اینکه تخت دیالیز از ۸مورد به ۲۵۲ تخت در مازندران رسیده است، گفت: با وجود اینکه این افزایش که در سال های گذشته اتفاق افتاد، این میزان تخت جوابگوی این تعداد بیمار دیالیزی نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در ادامه تعداد پزشکان عمومی و متخصص را سه‌هزار و سه نفر اعلام کرد و گفت: این رقم در سال ۵۷حدود ۴۰۹پزشکی بوده در عین حال،سرانه پزشک عمومی و متخصص به ازای هر یک‌هزار نفر اینک ۱.۰۹ است.

موسوی فعالیت دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش ورزشی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: احداث مجتمع ورزشی شماره یک با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع، زمین فوتبال چمن مصنوعی با  مساحت یکهزار مترمربع، زمین فوتبال و پیست دو و میدانی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و مجموعه بزرگ سالن های چندمنظوره بدنسازی، تیر اندازی، کشتی و فوتسال به مساحت ۲۵۰۰ متر از جمله اقدامات این حوزه است.

وی اقدامات بخش رفاهی را برشمرد و گفت: بحث رفاهی دانشجویان شامل فعالیت خوابگاه دخترانه در مجتمع طوبی ساخت ۳ مجموعه خوابگاه پسرانه و همچنین بزرگترین خوابگاه دانشجویی ویژه خواهران به مساحت ۱۲ هزار متر مربع و با گنجایش بیش از یکهزار نفر در مجتمع پیامبر اعظم (ص) می شود.

موسوی درباره اقدامات بخش آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: این دانشگاه با بهره مندی از ۴۵۰ عضو هیأت علمی و پذیرش بیش از ۸۲۸۷ نفر دانشجو در ۱۰۴ رشته تحصیلی و ۱۰ دانشکده پزشکی، داروسازی، بهداشت، پرستاری و مامایی ساری، پیراپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری بهشهر، پرستاری و پیراپزشکی آمل، پردیس خودگران رامسر و فناوری های نوین سعی می کند رسالت آموزشی خویش را به نحو مطلوبی به انجام برساند.

وی روند افزایش تعداد پزشکان فوق تخصص استان را ازصفر در سال ۵۷ به ۱۱۰نفر در سال ۹۷عنوان کرد و  افزود: در حال حاضر ۴۳۷داروخانه در سطح استان فعال است که ۴۰ داروخانه بیمارستانی و ۳۹۷ داروخانه خصوصی است.

این مسئول،از فعالیت ۲۶۰ واحد تولیدی صنایع غذایی،آرایشی و بهداشتی، ۱۳۳ سردخانه مواد غذایی و ۶۴ هزار و ۴۷۶ مرکز عرضه و فروش فراورده‌های خوراکی و بهداشتی در مازندران خبر داد.

موسوی از شناسایی۱۹۶ سمن تخصصی حوزه سلامت در مازندران خبر داد و افزود: از این تعداد، ۱۴۰ سمن تخصصی فعال و ۵۶ سمن تخصصی غیرفعال در حوزه سلامت هستند.

کسب رتبه ۹در پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی

وی همچنین، به پروژه دولت سلامت الکترونیکی استان اشاره  و تاکید کرد: پنج‌هزار واحد ارائه‌دهنده خدمات سلامت دولتی و خصوصی باید به شبکه الکترونیکی متصل شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به دستاوردهای این دانشگاه در بخش تحقیقات و فناوری های نوین نیز اشاره کرد و گفت: این دانشگاه با داشتن ۲ پژوهشکده، ۱۸ مرکز تحقیقاتی مصوب، ۱۰ مرکز رشد واحدهای فناوری و ۴ شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.

موسوی، احراز رتبه برتر در جشنواره تحقیقاتی رازی و جشنواره خوارزمی ، رتبه نخست ملی و بین المللی سلولهای بنیادی و پزشکی، بازساختی ، کسب رتبه ۹در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) و نیز پیوستن سه نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه به جمع محققین یک درصد دانشمندان برتر جهان رااز موفقیت های این دانشگاه در بخش تحقیقات و فناوری عنوان کرد.

موسوی،به فعالیت معاونت حوزه اجتماعی اشاره کرد و گفت: در ۴محور مشارکت مردمی، مشارکت بین بخشی، عدالت اجتماعی و ارتقاء سلامت نیازمند همراهی جدی هستیم.

وی، با تاکید بر افزایش سواد سلامت در جامعه از راه اندازی ۴۴۱کانون سلامت محله، برگزاری ۲۱مجمع سلامت شهرستان،برگزاری ۲مجمع سلامت استانی، دریافت لوح تقدیر در مجمع ملی سلامت از طرف رییس جمهور  توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر داد و افزود: در بحث تعداد کانون سلامت رتبه نخست را در کشور داریم.

توسعه متوقف نشده است/ بهره برداری از بیمارستان رازی قائمشهر اولویت اول وزارت بهداشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در بخش دیگری لیست پروژه های عمرانی این دانشگاه را در بخش های آموزشی –پژوهشی،بهداشتی و درمانی برشمرد و گفت:با وجود مشکلات و چالش هایی که در بخش بودجه ای و اعتبارات وجود دارد به نظر می رسد توسعه ما متوقف نشده است.

موسوی در ادامه بیمارستان های در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی مازندران را بیمارستانهای بهشهر، ماهفروجک، بیمارستان رازی قائمشهر و بیمارستان تنکابن عنوان کرد و گفت: اتمام ساخت بیمارستان جایگزین رازی قائمشهر به علت قدمت بالاو وضعیت نامناسب بیمارستان فعلی اولویت اول وزارت بهداشت است، در حال حاضر ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم زودتر بهره برداری شود.

وی پیشرفت فیزیکی پروژه بیمارستان ماهفروجک را ۴۰درصد اعلام کرد وافزود: ساخت و تجهیز بیمارستان بهشهر نیز به مرحله اتمام رسیده است، برای اتمام پروژه ی بیمارستان تنکاین نیز پیگیر راه دسترسی هستیم زیرا در محل عبور مسیل‌ها قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر و نقش فشارهای اجتماعی و سیاسی نمایندگان، مسئولان محلی و استانی در جانمایی بیمارستان ها، گفت: انکار نمی کنم که تقاضا ها بی تاثیر باشد. ما تلاش می کنیم خواسته ها وفشارها منطبق بر مدل باشد و نباید مراکز پاره پاره شود.

وی افزود:در این دوره به این سمت نرفتیم ضمن اینکه فشارها و تقاضاها بوده که معتقدیم این تقاضاها پوپولیستی و عوام فریبانه است.

رضایت خدمت گیران و خدمت دهندگان از طرح پزشک خانواده

موسوی ادامه داد:درباره جانمایی بیمارستان ها، تلاشمان این است براساس آمایش سلامت و درراستای چشم انداز نظام سلامت ۱۴۰۴ باشد. در عین حال به دنبال ساخت بیمارستان های بزرگ هستیم چون می دانیم در کدام مکان نیاز به توسعه بیمارستانی داریم.

وی، در بخش دیگری درباره انتقاد از طرح پزشک خانواده، گفت: دو مطالعه علمی درباره پزشکی خانواده در استان فارس و مازندران، انجام گرفته، رضایت خدمت گیران و خدمت دهندگان بیشتر از آنچیزی است که تصور می شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری به اعتبارات طرح تحول سلامت نیز اشاره کرد و گفت: از زمان شروع طرح تا کنون ۸۶۸ میلیارد تومان در استان جذب شده است که ۴۶۱ میلیارد تومان به عنوان سرمایه عمرانی در زیرساخت‌ها هزینه شده است و ۴۰۷ میلیارد تومان اعتبارات جاری بوده است. ۱۹۵ میلیارد تومان در طرح تحول در حوزه بهداشت هزینه شد و ۶۰۰ میلیارد تومان در حوزه درمان هزینه شده است.

کمبود نیرو واسط در نظام سلامت داریم/ خرید راهبردی دارو برای ۶ماه

موسوی، در خصوص کمبود پرسنل در بیمارستان‌ها، گفت: نیروهای واسط در نظام سلامت مانند نیروی خدماتی و کمک بهیار که کارهای معمول بیماران را انجام می‌دهند، با کمبود مواجه است زیرا مجوزهای استخدامی کافی وجود ندارد و به‌کارگیری یک سری از رده‌های شغلی نیز دچار اشکال شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه کمبود دارو در کشور نداریم، گفت: یک مشکلی که وجود دارد در سهمیه بندی دارو در کشور است. از سازمان غذا و دارو برای نیاز ۶ماه خرید راهبردی شده است ضمن اینکه کمبود دارو برای بیماران صعب العلاج هم وجود ندارد . اگر مشکلی در تهیه دارویی بود مطرح شود تا برطرف کنیم. برخی برندهای خاص الان کم است یا وارد نمی‌شود که برایشان جایگزین وجود دارد.