به گزارش خبرنگار پایگاه خبری امین از ساری، محمد خانی نوذری، در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران به مناسبت سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افتتاح حساب ۱۰۰امام، در محل سالن اجتماعات اداره کل این نهاد در مازندران،اظهار کرد: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی(ره) تاسیس گردید لذا از تاریخ ۲۱ الی ۳۱ فروردین دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) است که ما هرساله آن را گرامی می‌داریم .

وی در ادامه با بیان اینکه این نهاد به منظور تأمین مسكن محرومان ومتولی توسعه و عمران روستاهای كشور و ساخت واحدهای مسكونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشكیل گردیده است، تصریح کرد: فعالیت های این بنیاد دربخش های عمران روستایی، معاونت بازسازی و مسکن روستایی، معاونت مسکن شهری و …می باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران،در ادامه اظهار کرد: تکلیف این نهاد در بخش عمران روستایی شامل؛ تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاههای روستایی، تملک و واگذاری زمین های روستایی، خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی، طرح تعیین محدوده روستا و طرح بهسازی روستاهای نمونه می باشد.

خانی نوذری، با بیان اینکه در بخش معاونت بازسازی و مسکن روستایی، طرح ویژه بهسازی و نوسازی (مقاوم سازی) مسکن روستایی، طرح نظام فنی روستایی، بازسازی و طرح جامع مسکن روستایی مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد:  اهداف این طرح ویژه شامل؛ احداث مسکن مقاوم و بادوام در روستاها، حفظ هویت معماری بومی وبافت قدیمی مسکن روستایی، تغییر فضای روستاهای نزدیک به شهرها به فضایی شاداب و زیبا به منظور جلوگیری از مهاجرت و… می باشد.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بنابر تکلیف و وظیفه ای که دارد، در زمینه بازسازی و نوسازی سکونتگاه های آسیب پذیر، پس از وقوع سوانح طبیعی از قبیل سیل، طوفان، رانش زمین و زلزله متولی بازسازی در این مناطق می باشد.

این مسئول، در ادامه مراحل بازسازی را در مناطق متاثر ازسوانح طبیعی، شامل اقدامات مقدماتی، برنامه ریزی، تهیه طرح های کالبدی، آواربرداری، تامین توزیع تسهیلات بانکی، تهیه و توزیع مصالح ساختمانی عنوان کرد و گفت: کلیه این اقدامات با هدف بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و تجاری شهرها و روستاها متناسب با ظرفیتها و قابلیت ها به منظور احیای کالبد شهرها و روستاها با به کارگیری فنآوری‌های نوین ساختمان در فرآیند بازسازی و روستاهای آسیب دیده صورت می گیرد.

اجرای طرح هادی در ۲۷۰۰روستای مازندران/ طرح هادی ۱۰۰روستا بازنگری شد

خانی نوذری، با بیان اینکه بنیاد مسکن در بخش مسکن شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت نیز ساخت و طراحی ساختمان های اداری و رفاهی را بر عهده دارد، گفت: در استان مازندران ۳۲۰۰روستا و آبادی وجود دارد ، بر طبق تکلیفی که داریم در ۲۷۰۰روستایی بالای ۲۰خانوار استان طرح هادی اجرا شده است.

وی، با بیان اینکه طرح هادی با هدف هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد زمینه برای توسعه و عمران روستاها، ارائه تسهیلات لازم برای بهبود مسکن روستائیان وسایر نیازمندیهای عمومی روستایی توسط بنیاد مسکن در روستاها اجرا می شود، گفت: به دلیل پراکندگی بافت و قرار گرفتن روستاها در حریم دریا، رودخانه، جنگل و کوه ها و با توجه به نگاه های ویژه ای به مازندران، اجرای طرح هادی در این استان در اولویت کاری ما قرار داد.

خانی نوذری ادامه داد: در راستای اجرای طرح هادی در روستاهای استان، کارگروه این طرح با ۷عضو اصلی فعال است، قبل از تصویب طرح جلسات کارشناسی برگزار می شود و حرایم را از شرکت های آب منطقه ای، برق، منابع طبیعی و … استعلام می کنیم.

وی با اعلام اینکه با مشارکت مردمی، اجرای طرح هادی در ۱۵۰۰روستای استان کلید خورده است، گفت: طرح هادی درافزون بر ۱۲۰۰روستای مازندران اجرا شده است ضمن اینکه موافقت اصولی اجرای طرح هادی در ۶۵۰روستا  با اعتباری ۹۷میلیارد تومان منعقد شده که بخشی از این مبلغ تخصیص یافته اما با این وجود به دلیل مشارکت مردم اجرای آن با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

خانی نوذری، در ادامه با اعلام اینکه اجرای طرح هادی بر اساس افق ۱۰ساله برنامه ریزی شده است، ادامه داد: پس از گذشت ۱۰ سال از اجرای این طرح در روستاها، بر بازنگری طرح هادی در روستاها تکلیف داریم که در سال گذشته بازنگری طرح در ۱۰۰روستا انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران، با بیان اینکه در بخشی از فعالیت های حوزه عمران روستایی این بنیاد، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی وطرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری مورد توجه قرار گرفته است،گفت: اجرای طرح هادی با هدف هدایت وضعیت فیزیکی روستا وایجاد زمینه برای توسعه و عمران روستاها، با موضوع حفظ بافت روستایی و رونق بومگردی در موازات یکدیگر نیستند بلکه طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری برای ساماندهی نظام فعالیت و اسکان و نیز پیش بینی امکانات و خدمات مورد نیاز برای توسعه گردشگری است که در روستاهای منتخب تهیه و اجرا می شود.

۲۴۴روستا به عنوان مقصد گردشگری و بومگردی در نظر گرفته شد

خانی نوذری، با بیان اینکه همه ی ما  به واقع استان مازندران را به عنوان قطب گردشگری می دانیم،ادامه داد: از روستای شوراب سوادکوه تا شرقی ترین و غربی ترین روستای استان ظرفیت گردشگری دارند طوریکه برخی روستاها مقصد گردشگری و برخی مسیر گردشگری هستند.

وی، ادامه داد: در این استان۱۶۰ روستای دارای ظرفیت گردشگری شناسایی شده که در تمامی آنها طرح بومگردی اجرا می شود، در فاز نخست،۱۲۶ روستا به عنوان روستاهای هدف و مقصد گردشگری و بومگردی در نظر گرفته شد که این عدد پس از جلسات متعدد به ۲۴۴ روستا رسید و تمامی این روستاها مورد بازدید قرار گرفت.

خانی نوذری،با بیان اینکه توجه به رونق بومگرید در روستاهای هدف، موجب رونق تولید، اشتغال و کسب وکار در روستاها می شود، افزود: کلیه ظرفیت های روستاهای استان در بخش گردشگری مذهبی و فرهنگی، کشاورزی، ورزشی، تجاری، الکترونیک، گردشگری سلامت، ادبی و… شناسایی شده است ضمن اینکه برخی شاخص ها نیز ازجمله؛ بکر بودن روستا در حفظ بافت و اصالت،دارا بودن جاذبه های گردشگری، مراکز اقامتی موجود و فضای پذیرایی، وجود آببندان و…برای توسعه بومگردی حائز اهمیت است .

شناسایی ۴هزار واحد مسکونی قدیمی برای اقامت گردشگران/ اعطای تسهیلات ۲میلیونی جهت مقاوم سازی

مدیرکل بنیاد مسکن استان مازندران، یادآور شد: برای رونق بومگردی در روستاهای هدف گردشگری این استان، برای هر واحد مسکونی دارای پروانه بهره برداری از اداره کل میراث فرهنگی ۲۰میلیون تسهیلات کم بهره جهت مقاوم سازی و استحکام بافت تاریخی و قدیمی اعطا می شود.

خانی نوذری اضافه کرد: در حال حاضر در روستاهای هدف بومگردی استان حدود ۴ هزار واحد مسکونی برای اقامت گردشگران شناسایی شده است که برای مقاوم سازی و تجهیز امکانات به هر یک از این واحدها تسهیلات داده می شود که یکهزار واحد مسکونی از این تعداد تسهیلات یاد شده را دریافت کردند.

خسارت به ۶هزار و ۵۰۰واحد مسکونی در دو سیلاب اخیر/ ۸۰۰تن سیمان رایگان توزیع شد

این مسئول درادامه به اقدامات بنیاد مسکن استان مازندران در دو سیلاب اخیر اشاره کرد و گفت: در سیل های ۲۷اسفندماه ۹۷ و ۱۲فروردین ماه ۹۸به ۶هزار و ۵۰۰واحد مسکونی مازندران در۱۲شهرستان، ۹شهر و ۱۷شهر خسارت وارد شد که همکاران ما در ستاد بازسازی در ایام تعطیلات نوروزی وارد میدان شدند و پرداخت کمک بلاعوض معیشتی را آغاز کردند که تاکنون ۴۴۰۰واحد روستایی و شهری بلاعوض تعمیری و معیشیت دریافت کردند.

خانی نوذری در ادامه متذکر شد: کلیه پرداخت های ستاد بازسازی بنیاد مسکن مازندران بر اساس میزان خسارت تا سقف تعیین شده می باشد، در واحدهای تعمیری شهری و روستایی ۵میلیون تومان کمک بلاعوض وهمین میزان بلاعوض معیشتی پرداخت می شود، در عین حال برای ساخت و بازسازی واحد مسکونی در روستاها، تسهیلات ۴۰میلیون تومانی با کارمزد ۴درصد و درشهرها ۵۰میلیون تومان با کار مزد ۵درصد است.

وی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای فعالیت ستاد بازسازی بنیاد مسکن مازندران در مناطق سیلزده این استان تاکنون، ۶۶۰نفر برای دریافت وام تعمیرات  و۳۵نفر برای بازسازی به بانک های عامل معرفی شدند، افزود: پرداختی بلاعوض بازسازی در روستاها۱۰میلیون تومان و در شهرها ۱۲میلیون تومان است.

امادگی بنیاد مسکن برای جذب پیمانکاران مجرب بومی جهت بازسازی مناطق سیلزده استان

خانی نوذری با اعلام اینکه تاکنون ۸۰۰تن سیمان رایگان در مناطق سیلزده مازندران توزیع شده است، افزود: آواربرداری از یکصد واحد انجام گرفته و مابقی نیزبه سرعت در حال انجام است ،عملیات بازسازی نیز آغاز شده و فونداسیون ۲واحد مسکونی انجام گرفته و امیدواریم با مشارکت مردم بازسازی با سرعت بیشتری انجام شود.

وی، در ادامه از آمادگی بنیاد مسکن مازندران (به عنوان متولی بازسازی در مناطق بحران زده) در جذب مشارکت پیمانکاران بومی در امر بازسازی مناطق سیلزده استان خبر داد وخواستار آن شد تا رسانه ها با اطلاع رسانی برای پای کار آمدن پیمانکاران بومی و مجرب  جهت بازسازی مناطق سیلزده استان، به بنیاد مسکن کمک کنند.

افزایش ۷۰درصدی تسهیلات مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران در بخش پایانی این نشست درباره فعالیت این نهاد در بخش مقاوم سازی واحدهای مسکونی جامعه هدف، گفت: در این بخش افزایش۷۰ درصدی تسهیلات کم بهره مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی را داشتیم ضمن اینکه این تسهیلات در سال جاری برای هر واحد از ۲۵میلیون تومان به ۴۰میلیون تومان افزایش یافته است .

خانی نوذری، افزود: تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان مقاوم سازی شدند که در برابر زلزله ۵ یا شش ریشتری مقاوم هستند.

خانی نوذری درباره فعالیت بنیاد مسکن در بخش صدور اسناد مالکیت روستاهای بالای بیست خانوار گفت: تاکنون ۲۷۳هزار واحد مسکونی روستایی مازندران سنددار شدند.

خانی نوذری در خاتمه با ابراز رضایت از عملکرد همکاران خود در ستاد بازسازی مناطق زلزله زده سرپل ذهاب، گفت: تاکنون، بنیاد مسکن مازندران توانسته ۳ هزار واحد مسکونی با پیشرفت ۸۰ درصد را در غرب کشور و در منطقه سر پل ذهاب احداث کند که تا حداکثر شهریور ماه آماده تحویل است.