گروه شهرستانها – عصمت صادقیان /
به گزارش امین، محمد حسین قورچانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه در حال حاضر متولی فناوری‌های شهرداری و پیشنهادات، مدیریت خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان است، گفت: در گذشته فعالیت مرکز خلاقیت و نوآوری تنها به برگزاری نمایشگاه‌های فناوری‌های نوین بسنده می‌شد و اقدمات بسیار اندک بوده است، اما بخش نظام پیشنهادات اسفندماه سال گذشته از معاونت برنامه‌ریزی تحویل گرفته شد و در حال حاضر تحت نظر مدیریت خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان است.
وی با اشاره به بودجه این مدیریت گفت: بودجه مدیریت خلاقیت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان لحاظ شده که تاکنون ۵۵۰ میلیون تومان در سال جاری تخصیص داده شده است.
قورچانی با بیان اینکه در بخش فناوری یکی از چالش‌های موجود ارتباط با شرکت‌های مختلف فعال در حوزه فناوری بود، تصریح کرد: برای رفع این مشکل تورهای فناوری طراحی شد که تور اول در مدیریت پسماند شهرداری اصفهان برگزار و فعالان حوزه فناوری از سایت پسماند بازدید و نیازهای فناورانه مدیریت پسماند را احصاء کردند تا ایده های خود را در این باره ارائه کنند.
وی با بیان اینکه تور دوم فناوری بازدید از سایت مرکز تحقیقاتی محمودآباد بود، اظهار کرد: پنج تور فناوری دیگر نیز برنامه‌ریزی شده و در آینده اجرا خواهد شد.
مدیر خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه تا پایان امسال سه ایده کاپ برگزار خواهد شد، گفت: تا کنون ایده کاپ‌هایی در حوزه حمل و نقل، ایده شو در خصوص آب برگزار شده که حاصل ایده شوی آب ارائه طرح پلیس آب، سوپرجاذب و گلدان های زیست تخریب پذیر به عنوان طرح های برتر بوده است؛ اگر طرح‌ها و ایده ها قابلیت اجرایی داشته باشد، این طرح‌ها از صاحب ایده خریداری می شود.
قورچانی با بیان اینکه ناقص بودن چرخه فناوری، موازی کاری و بخشی نگری و همچنین طولانی بودن فرایندها مشکل همه شهرداری های کشور در ورود به حوزه فناوری است، افزود: با بررسی فرآیندها در دیگر شهرهای جهان به یک چرخه منطبق با ساختار شهرداری دست پیدا کردیم. در این راستا یکی دیگر از اقدامات ساختاری، تشکیل شورای عالی فناوری با حضور ذی نفعان حوزه فناوری در شهر اصفهان بود تا یک دریچه واحد برای حوزه فناوری و ورود ایده های فناورانه افراد به شهرداری وجود داشته باشد.
مدیر خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان با اشاره به برگزاری همایش شهر خلاق در اصفهان گفت: در این همایش که با حضور صاحب نظران، نماینده یونسکو و شهردار شهر خلاق رشت برگزار شد، ترویج مبانی نظری اقتصاد خلاق انجام و تفاهم نامه‌ای بین شهرهای اصفهان و رشت امضاء و همچنین از کتاب اقتصاد خلاق رونمایی شد.