روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

رییس جمهور اوایل ماه شهریور در جلسه هیئت دولت با رهبر انقلاب از مصوبه ای خبر داد که به زعم ایشان قرار بود تا بر اساسش هزینه برق مصرفی ۳۰ میلیون نفر مجانی شود! به فاصله حدود یک هفته بعد از انتشار این خبر، مجددا خبری در فضای مجازی مبنی بر تعمیم این طرح به گاز و رایگان شدن مصرف گاز مشترکین منتشر گردید که سریعا تکذیب گردید.
هر چند آقای رییس جمهور در همان جلسه با آب و تاب از تحقق رویای ۴۲ ساله خبر داد اما فردای بعد از انتشار خبر برق رایگان با توجه به سوابق مسئولان اجرایی نوشتیم که به ما نیامده تا از برکات دولتمردان استفاده کنیم و شما همان روال قبلی را ادامه بده! اساسا سیاست وابسته نگهداشتن مردم به دولت همواره در طول این چهار دهه پس زمینه همه سیاست گذاری های دولتی بوده و البته که کسی در این کشور برای برق رایگان انقلاب نکرده است.
دولت به جای اتخاذ چنین تدابیری برای مردم شغل و امنیت شغلی ایجاد کند و مردم هم با عزت نفس هزینه کارکرد برق خود را میپردازند. اما با ارسال پیامک های هزینه برق مصرفی خانوارها در دو روز گذشته متوجه اصل داستان شدیم. رقم ارسالی نسبت به ماه قبلش و نه دورتر اقلا افزایش سی درصدی داشته و ارقام مرقوم شده در این اوضاع وحشتناک اقتصادی که جناب دلار در ۲۷ هزار تومان تاجگذاری کرده است، عملا امکان باز پرداخت ندارد. عزیزی به طنز در فضای مجازی نوشته بود که هر زمان دولتمردان ما و خصوصا روحانی حرف از آرامش و کاهش قیمت و خدمت به مردم در یک حوزه خاص میزند، من ناخود اگاه شروع به خواندن آیهالکرسی میکنم و زیر لب ورد یا غیات المتغیثین میگویم. آنجا که این بزرگوار از بورس و اهتمام دولت برای رونق آن خبر داد، دقیقا از همان روز بورس روز خوش ندیده و خانه خراب شده است.
وقتی دستور می دهد تا بازار خودرو سامان یابد، دنا پلاس ۶۰۰ میلیون می شود و پراید ۱۱۰ میلیون تومان! وقتی قرار است وام کمکی برای رهن مسکن اعطا شود، بازار مسکن چنان شتاب میگیرد که مردم در برخی شهرها به کانکس نشینی روی می آوردند! حالا هم که قرار بوده برق رایگان شود، مبالغ نجومی در قبوض برق این ماه درج میشود! ما به نمایندگی از مردم شریف ایران از رییس جمهور محترم عاجزانه تقاضا میکنیم تا به اصطلاح دست از سر کچل اقتصاد بر دارد و سیاست ناخنک زدن به همه چیز و همه جا را برای جبران کسری بودجه پایان دهد. ما برق مجانی نخواهیم باید کدام بزرگوار را ببینیم؟ برق مجانی پیشکش، ارقام قید شده در قبوض برق را اصلاح کنید، ممنون می شویم!
این مردم بیش از این استحقاق آزار و اذیت روانی از قبل تصمیمات کهکشانی در اقتصاد را ندارند، تنها گناهشان رای ۲۴ میلیونی بود که به نظر تا حالا باید مجازاتش را کشیده باشند. همان روزی که خبر برق مجانی بیرون آمد، ما فاتحه قبوض برق را هم خواندیم و خدا به داد بخش های دیگر برسد!
فقط دیگر نه چیزی را مجانی کنید و نه سر و سامان دهید، مردم نه مفتکی میخواهند نه نجومی! حتی قیمت کره را که در بازار نایاب شده اصلاح نکنید، ما به همین قیمت نجومی راضی هستیم، انصافا و خدا وکیلی کاری به اقتصاد نداشته باشد، ممنون!