به گزارش خبرنگار پایگاه خبری امین، ماه هاست که، ساکنان شهرک فرهنگیان  شهر نشتارود واقع در غرب مازندران، از مسئولان و متولیان می خواهند تا به ماسه دزدی های شبانه ی عده ای از شهروندان این شهر ساحلی ورود پیدا کنند، افرادی که با استفاده از چندین دستگاه  تجهیزات و امکانات در تاریکی شب، اقدام به برداشت ماسه از حریم ۶۰متری دریا می کنند! امکانات این متخلفان با چشم های غیرمسلح هم قابل مشاهده است و تغییر هر روزه در چهره ساحل نیز مدعای روشنی از این اقدام غیرقانونی است؛ اقدام متخلفانه ای که در جلوی دیدگان مسئولان شهری اتفاق می افتد !

درخواست های شفاهی، کتبی، اس ام اسی، تلگرامی و حتی نامه نگاری ها چندین ماهه ساحل نشینان نه تنها به نتیجه مطلوبی نرسید بلکه متخلفان را مصمم تر کرد تا درآمد زایی خود را از این طریق ماسه دزدی از جوار ساحل ادامه دهند.

اگرچه  با جایگزین کردن دیوار بتنی  مسیر راه های ورودی دزدان ، مسدود شد اما مدت زیادی طول نکشید و کمتر از دو سه روز از مسدود سازی ، دیوار بتنی توسط متخلفان به عقب رانده شد و مسیر دسترسی را برای خود بار دیگر گشودند تا به درآمدزایی آسان و  غیرقانونی خود در ساحل ادامه دهند!

تخریب دیوار گابیونی امور آب و دیوار مجتمع در حال ساخت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،برداشتن مانع بتنی(که با دستور دادستان برای مسدود سازی در مسیر تردد متخلفان گذاشته شد) و برداشت غیرقانونی شن و ماسه در حریم ۶۰متری ساحل ، می تواند دلایل محکمی برای ورود قاطعانه مسئولان باشد، در حالیکه بنابر اظهارات یکی از شهروندان شهرک فرهنگیان، متخلفان در نیمه های شب با بیل مکانیکی، تراکتور و نیسان که  همه آنها بدون پلاک هستند به ساحل می آیند و شن و ماسه می برند!

 

این شهروند نشتارودی که مدت طولانی است تصاویر و فیلم های مربوط به برداشت غیرقانونی از ساحل را به تلگرام پایگاه خبری امین میفرستد می گوید: متاسفانه نامه نگاری ها ما به جایی نرسید و صدای ما را نشنیدند، می خواهیم رسانه این معضل را پیگیری کند و همراه ما باشد تا ساحل نشتارود را نجات بدهیم.

او ادامه می دهد؛ فیلم ها و تصاویر و مطالبات خود را به گوش مسئولان رساندیم و منتظر ورود جدی آنان بودیم ولی با این اهمال کاری ها، روحیه مطالبه  در مردم خشکانده شد و متخلفان که حدود ۸تا ۱۰نفر هستند و برای شهروندان و نیز مسئولان شهری افرادی معلوم الحال  راه تخلف همچنان باز است! اینکه چرا برای توقف این تخلف تا کنون اقدامی صورت نگرفت برای ما جای بسی تعجب و سوال است!

این شهروند با ابراز نگرانی از روند برداشت ها، معتقد است، راههای ورودی برای ماسه دزدی با برخی تصمیمات هموار تر شده است!

او در این باره توضیح می دهد: مسئولان حاضرند ۳۰۰۰ متر زمین متعلق به کانون پرورش فکری نوجوانان و جوانان دارای سند را تحت عنوان حریم آزاد کنند و در اختیار متخلفین بگذارند اما راضی نمی شوند تا با عنوان فضای سبز در اختیار پرورش فرزندان این منطقه قرار بگیرد!

این شهروند ادامه میدهد: اگر امکان این اقدام وجود ندارد، حداقل  امور آب با بلوک، زمینی را که متولیش است را محصور کند تا متخلفان برای ایجاد راه دسترسی به ساحل سنگ های دیوار حفاظتی(گابیونی) رودخانه را بیشتر از این تخریب نکنند.

او افزود: انتظار  داشتیم متولیان بر سر این موضوع مهم قاطع تر عمل کنند، چرا که صحبت یک میلیون یا ده میلیون نیست، بلکه دیوار حفاظتی مدنظر حداقل ۲۰۰میلیون تومان هزینه بر می دارد تا دوباره ساخته شود. ضمن اینکه پل ازارود که کمتر از یکسال به بهره برداری رسیده چند میلیارد هزینه برده است.

این شهروند آگاه، بر لزوم حفظ حقوق بیت المال از سوی مسئولان استان تاکید می کند و می گوید: نه تنها تخلفات را به گوش مدیران شهرستان بلکه استان هم رساندیم حتی راهکار هم ارائه شده که نمونه آن در نامه نگاری به آب منطقه ای مازندران  بوده است که در این نامه معاون توسعه و مدیریت منابع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پیشنهاد کرد برای جلوگیری از اقدام متخلفانه افراد سودجو، مسیر دسترسی به ساحل که ملک امور آب است برای ایجاد فضای سبز و فضای بازی برای کودکان  در اختیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار بگیرد.

او ادامه داد: این نامه در جریان اتوماسیون اداری به امور آب شهرستان تنکابن ارجاع داده شد و منتظریم تا چه تصمیمی گرفته می شود.

این شهروند نشتارودی، با اشاره به اثرات مخرب برداشت از سواحل می گوید: امروز که بارش باران در مازندران طغیان  رودخانه  را در برخی شهرها به همراه داشت، در نشتارود نیز بارش باران موجب شد تا آب قسمتی از پوشش های بتنی پایه های پل تازه تاسیس ازارود را با خود ببرد؛ پلی که هنوز یکسال از بهره برداری آن نگذشته است!

او افزود: با تداوم بارش و سیلابی شدن رودخانه، این پل تخریب خواهد شد ضمن اینکه برداشت ماسه های کنار رودخانه و تخریب دیوار حفاظتی موجب تخریب زودهنگام این پل خواهد شد.

برپایه این گزارش؛ ساحل بی مانند خزر به دلایل گوناگون از جمله فاصله اندک کوه و دریا به ویژه درغرب مازندران همواره در معرض تصرف و تخریب قرار دارد ضمن اینکه رشد فزاینده ساخت و ساز و سکونتگاه ها در این مناطق نیاز به شن و ماسه را بیشتر می کند و زمینه ساز برداشت ها و تخریب می شود.

به عقیده کارشناسان، برداشت شن و ماسه از سواحل دریا و ساخت و ساز بدون مطالعه خساراتی جبران ناپذیری بر پیکره محیط زیست ایجاد می کند که مهم ترین آن پیشروی آب دریا و تخریب است که بستری مناسب را برای نابودی پوشش گیاهی رقم خواهد زد.

امیدواریم مدیران شهرستان تنکابن و شهر نشتارود ( امور آب، منابع طبیعی، شهرداری و …) و مدیران استانی  برای حفظ  سواحل و اموال دولتی و حریم دریا و پیشگیری از خسارات ناشی از سیل و طغیان آب در این منطقه ورود جدی پیدا کنند؛ همچنین مدیران اهمال کاری که برای رفع این معضل که مطالبه شهروندان منطقه بود اهمال کاری و غفلت کردند نیز شناسایی شوند تا در آغازین روزهای سال نو و عید نوروز که مازندران میزبان سراسر ایران است  آرامش  و زیبایی به چهره ساحل نشتارود جنب پل ازارود برگردد.

  • نویسنده : فائزه نصرتی