روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

عد از سخنان روحانی در مورد لزوم برگزاری عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی، موجی از واکنش ها از سوی کاربران فضای مجازی و ایضا رسانه های خارجی را شاهد بودیم.
حتی در بعضی موارد، عزیزان بخشی از تحلیل های خبری را به همین موضوع اختصاص دادند. این که عزاداری امری مستحب است و لزومی به اجرای آن در فضایی کرونایی نیست، از سوی کارشناسان مختلف و البته برخی از فعالان فضای مجازی مطرح شده و چنان ملامت بر رییس جمهور از بابت این سخنان باریده اند، که گویی روحانی «ذنب لا یغفر» مرتکب شده است.
چند روز قبل در همین باب با شهروندان سخن گفتیم، اما پدیده کنکور و التزام به اجرای آن به هر نحو ممکن که مصادف با اعتراضات به برگزاری عزاداری سید الشهدا بود، ما را بر آن داشت تا در مقام مقایسه برآییم و از برخورد دوگانه صورت گرفته در این رابطه بگوییم.
بی شک کنکور از آن دست پدیده هایی است که مافیای پشت پرده آن در بزنگاه لازم می تواند وزیر برکنار کند و حتی از بطحایی بخواهد که عطای وزارت را به لقایش ببخشد و با وزارت خداحافظی نماید.
بارها درمورد میزان گردش مالی موجود در این حوزه و این که این ارقام هنگفت را چه کسانی به جیب می زنند، سخن گفتیم. امروز می بینیم که حتی در فضای قرمز کرونایی هم مسئولی را یارای مقابله با عدم برگزاری آن نیست.
علی رغم آن که خانم دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا، نتایج اصرار بر انجام آزمون کنکور را فاجعه بار دانسته، باز برخی پا را در یک کفش کرده اند و از آن روی که شاید منابع مالی شان به خطر بیافتد، از در لجبازی درآمده اند و دولت را ملزم به برگزاری آن کرده اند.
دولت محترم هم که این روزها در مقابل هر فشاری سر خم می کند و در مقابل هر عتابی لبخند می زند، تصمیم به اجرای آن می گیرد. مجلس و نمایندگان انقلابی اش، توپ را به زمین دولت انداخته و معتقدند که در این مورد بخصوص، وظیفه ای ندارند و توقف برگزاری آزمون نیازمند دستور اجرایی از سوی دولت است.
وزیر آموزش و پرورش هم که از سرنوشت بطحایی عبرت گرفته، حاضر به پذیرش چنین ریسکی نیست و روحانی هم حوصله چالش جدید را ندارد. پس نهایتا رای به برگزاری داده می شود که خیال همه راحت شود و در این بین شیوع کرونا هم چندان محلی از اعراب نیست.
اما با همه این اوصاف، کاربرانی که مدعی بودند که با چالش هشتگ می توانند خواسته های مدنی خود را پیش ببرند و در قضیه لزوم برگزاری عزاداری محرم، رییس جمهور را آماج انتقادات قرار داده اند، برای کنکور سکوت پیشه کرده اند و دم نزده اند!
این برخورد دوگانه حکایت از برخی واقعیت های موجود در بافت اجتماعی ما دارد که مجال صحبتی دگر می طلبد.
قطعا اهمیت سلامتی مردم به اندازه ای هست که هیچ کنکوری به پای آن نمی‌رسد. اگر کنکور حذف شود و به جایش ارزشیابی دوره متوسطه معیار حضور در دانشگاه باشد، موجودیت ثروت عظیمی به خطر می افتد و بایستی به هر طریق ممکن حتی با به خطر انداختن جان دانش آموزان از آن جلوگیری شود.
در این بین بخشی از جامعه مدنی ما سکوت کرده و بخشی دیگر تمام همتش آن است که با اثبات مستحبی بودن عزاداری، بساط آن را برچینند!