در یکی از بازی های همزمان هفته سی و هشتم و پایانی لیگ برتر انگلیس، عصر امروز و از ساعت ۱۸:۳۰ (به وقت تهران) منچسترسیتی در ورزشگاه آمکس مهمان برایتون بود و در پایان موفق شد با برتری ۴-۱ مقابل میزبان خود، جنگ خارق العاده قهرمانی را از لیورپول برده و برای دومین فصل متوالی قهرمان لیگ برتر شود.

پپ گواردیولا تیمش را در آخرین بازی فصل با این بازیکنان روانه میدان کرد:

ادرسون؛ واکر، کمپانی، لاپورت، زینچنکو؛ برناردو سیلوا، گوندوغان، داوید سیلوا؛ ماهرز، استرلینگ، آگوئرو

برایتون نیز در شرایطی گام به این دیدار می‌گذاشت که هفته گذشته از بقای خود مطمئن شده بود. علیرضا جهانبخش، وینگر ایرانی برایتون در آخرین بازی فصل در ترکیب ثابت تیمش قرار گرفته بود.

در یکی دیگر از بازی های همزمان لیورپول در ورزشگاه آنفیلد میزبان وولورهمپتون بود و امید به لغزش منچسترسیتی در بازی همزمان داشت. سیتی و لیورپول به ترتیب با ۹۵ و ۹۴ امتیاز قدم به هفته پایانی گذاشته بودند و پیروزی منچسترسیتی، این تیم را بدون توجه به نتیجه لیورپول در بازی همزمان قهرمان لیگ برتر می‌کرد.

اولین شوک به سیتی و طرفدارانش در دقیقه ۱۷ بازی همزمان وارد شد. با گل سادیو مانه در مقابل وولورهمپتون و باقی ماندن تساوی در بازی ورزشگاه آمکس، اکنون این لیورپول بود که در جنگ قهرمانی ۹۷-۹۶ پیش می‌افتاد. دومین شوک ۱۰ دقیقه بعد و توسط خود برایتون به سیتی وارد شد.

کرنر ارسالی پاسکال گروس از سمت چپ در غفلت مدافعان سیتی و ادرسون روی تیر یک به گلن ماری رسید تا این مهاجم با تجربه با یک ضربه سر سیزدهمین گل فصل خود را به ثمر برساند.

تنها یک دقیقه بعد، منچسترسیتی به بازی برگشت. لاپورت که تا نزدیکی های محوطه جریمه حریف پیش آمده بود با یک پاس در بین مدافعان داوید سیلوا را دید. هافبک اسپانیایی بعد از دریافت توپ بدون معطلی با یک پاس پشت پا تمام مدافعان برایتون را محو و سرخیو آگوئرو را با رایان تک به تک کرد تا مهاجم آرژانتینی با ضربه پای چپ از بین پاهای دروازه بان استرالیایی گلزنی کرده و در جدول گلزنان ۲۱ گله شود. جنگ قهرمانی با این گل، هنوز هم ۹۷-۹۶ به سود لیورپول بود.

۱۰ دقیقه بعد از گل تساوی و در دقیقه ۳۸، منچسترسیتی به صدر جدول بازگشت. همانند گل برایتون، این گل نیز حاصل یک ضربه کرنر بود. کرنر ارسالی ماهرز از سمت چپ با نفوذ عالی لاپورت به محوطه شش قدم و پرش دیدنی مدافع فرانسوی همراه شد تا او بدون مراقب خاصی با ضربه سر گل دوم تیمش را به ثمر برساند. روی این گل، غفلت گلن ماری در تعقیب لاپورت بیش از پیش به چشم آمد.

نیمه اول بازی های همزمان با پیروزی ۲-۱ منچسترسیتی در آمکس و ۱-۰ لیورپول در آنفیلد همراه بود. اکنون در رقابت قهرمانی، منچسترسیتی ۹۸-۹۷ پیش افتاده است.

در دقیقه ۶۴ منچسترسیتی خیال خود را تا حدود زیادی از قهرمانی راحت کرد. پاس تک ضرب داوید سیلوا پشت محوطه به ریاض ماهرز رسید. هافبک الجزایری با یک توسر توپ و تغییر مسیر، با محو کردن یکی از بازیکنان برایتون توپ را روی پای راست خود آورد و سپس با ضربه ای مهارنشدنی، دروازه رایان را برای بار سوم باز کرد. دروازه بان استرالیایی روی این شوت، واکنشی داشت اما مغلوب قدرت ضربه بازیکن سیتی شد.

علیرضا جهانبخش در دقیقه ۶۷ این مسابقه جای خود را به یورگن لوکادیا داد. آمار جهانبخش در این مسابقه ۱۲ پاس با دقت ۹۲ درصد، ۲ شوت (یکی خارج از چارچوب، دیگری بلاک شده)، ۲۲ لمس توپ، ۴ دریبل (۷۵ درصد موفق)، ۱۱ دوئل (۴ برد و ۷ باخت) و کسب یک خطا بود.

منچسترسیتی در دقیقه ۷۲ گل چهارم را هم به ثمر رساند. با خطای بیسوما روی استرلینگ، منچسترسیتی صاحب یک ضربه ایستگاهی در فاصله ۲۵ یاردی دروازه شد. گوندغان پشت توپ ایستاد و با یک ضربه پای راست، توپ را دور از دستان رایان به سمت چپ دروازه فرستاد تا حساب کار ۴-۱ شود.

بعد از این گل، شاگردان گواردیولا به پاسکاری و حفظ توپ پرداختند و بازیکنان برایتون نیز عطش و توانی برای حمله به سمت دروازه سیتیزن ها نداشتند. لیورپول در بازی همزمان با دبل سادیو مانه، حساب کار را ۲-۰ کرده بود اما سیتی بدون توجه به آن برد، اکنون قهرمان انگلیس بود.

در نهایت و با تمام شدن دو دقیقه وقت اضافه اعلام شده برای نیمه دوم توسط مایکل اولیور، منچسترسیتی به پیروزی ۴-۱ رسید تا بعد از ۳۸ هفته با ۳۲ برد، ۲ تساوی، ۴ باخت، ۹۵ گل زده، ۲۳ گل خورده و ۹۸ امتیاز قهرمان فصل ۱۹-۲۰۱۸ لیگ برتر انگلیس لقب گیرد. سیتیزن ها برای ششمین بار (چهارمین بار در لیگ برتر) قهرمان سطح اول فوتبال انگلیس شدند. بعد از منچستریونایتد فصل ۰۹-۲۰۰۸، منچسترسیتی به نخستین تیم لیگ برتری تبدیل شد که توانسته از قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند.

لیورپول نیز با کسب پیروزی ۲-۰ مقابل وولورهمپتون ۹۷ امتیازی شد و با ایستادن در رده دوم، باز هم به جام نرسید تا حسرت لیورپول در کسب قهرمانی لیگ انگلستان ۳۰ ساله شود. لیورپول با ۹۷ امتیاز، بیشترین امتیاز یک تیم غیرقهرمان در تاریخ لیگ برتر را ثبت کرد. جالب آن که با پیروزی در بازی پایانی، لیورپول فصل ۱۹-۲۰۱۸ از رکورد ۹۵ امتیاز چلسی فصل ۰۵-۲۰۰۴ گذشت و به سومین تیم برتر تاریخ لیگ برتر (از نظر امتیازی) تبدیل شد اما حتی این حدنصاب هم نتوانست شاگردان یورگن کلوپ را به جام برساند.