روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/ روزنامه نگار

عمر مجلس دهم به پایان رسید و جلسه آخر با گله و شکایت های لاریجانی برگزار گردید و در روزهای آتی مجلس تمام قد اصولگرای یازدهم کار خود را آغاز خواهد کرد.
در این بین و بعد از زنگ پایان مجلس برخی در اقدامی عجیب در قم به خداحافظی آخرین بازمانده لاریجانی در اریکه قدرت
واکنش های جالبی نشان دادند که در نوع خود جالب و قابل تامل بود.
تصاویری از عکس یادگاری گرفتن با دستنوشته عجیب «علیلاریجانی رفت»! در شبکه های اجتماعی منتشر شده است!
عده ای دیگر به همین نیز اکتفا نکردند که با گل و شیرینی به استقبال این پایان رفتند!
اینکه برخی معتقدند که پایداریها رفتاری قیم مآبانه در موضوعات مربوط به اردوگاه اصولگرایان دارند، یا تازه به دوران رسیده هایی که به اسم نواصولگرایی طرحی دگر انداختند و باز این که امثال زاکانی یا دور و بری های احمدی نژاد سعی دارند تا پا جاپای لاریجانی بگذارند هر یک در جای خود محل بحث و تامل است. همهمه ای در جریان اصولگرایی برپاست، آنان سرمست از پیروزی یک جانبه در انتخابات مجلس یازدهم که اساسا رقابتی درون جناحی بود، با وضعیت فعلی نوعی طیب خاطر از نتیجه آزمون ۱۴۰۰ پاستور دارند و در دل دوست به هر حیله رهی می کنند تا احتمالا در هشت سال قدرت نمایی اصولگرایان از گرده قدرت بیرون نمانند.
نواصولگرایان با حداد و قالیباف و با روایتی آپدیت شده اقلا در ظاهر از مرام سیاسی اصولگرایی علم عصیان برداشته اند و دار و دسته محمود هم که در هشت سال مدیریت اجرایی کشور را تا مرز پرتگاه پیش بردند، از مدعیان سردمداری هستند. کمی آن سو تر بخش سنتی این جریان که سالها بود صرفا به توصیه سیاسی و نقد وضعیت موجود اکتفا می کردند، خودی نشان داده اند و موتلفه با میرسلیم در سودای بازگشت به قدرت است. همه اینها درست، قدرت به هرحال جذاب و کرسی ریاست چسبندگی و طعم شیرینی دارد. اما مگر قرار نبوده هر چیزی را به قیمتش خرید و در کارزار کسب قدرت چوب حراج به داشته های قبلی نزد!
رفتار امروز اصولگرایان با لاریجانی داستان غم انگیز برخورد ناشایست با سرمایه های انسانی است که در حیف و میل آن این جریان ید طولایی دارد. این قصه برای جریان رقیب متفاوت رقم خورده است، لاریجانی حتی در روزهایی که مهر اصلاح طلبی به پیشانی اش زدند و به زور از او خواستند تا لباس اصلاحات بپوشد هم هیچ گاه در نقش رفرمیست ظاهر نشد و منویات اصولگرایان را این بار زیر پرچم اصلاحات به بار نشاند. او برای هر کسی هم که بد بوده باشد، اقلا برای اصولگرایان نعمتی بود. انصافا چقدر زمان لازم است تا اصولگرایان کاراکتری چون او را تربیت و تحویل جریان قدرت بدهند؟
معتقدیم که به انزوا کشاندن نه فقط لاریجانی که قبلتر ناطق نوری و حتی احمدی نژاد خسران بزرگی برای اصولگرایان است. آنان از سال ۹۰ هم دیگر حاضر به پذیرش مسئولیت احمدی نژاد نشدند و گویا همین ها نبودند که از او معجزه ساخته بودند.
لاریجانی با هر رویکردی که امروز داردمدت های مدید از وزنه های تاثیر گذار این جریان بود و بی اخلاقی است که در وداعش بساط گل و شیرینی گرم باشد.
اشتباه نکنید او اصولگرا بود، هست و خواهد بود و رهیافت از سیاست با مرام اصولگرایان عجین است و کسی باور نکرده که او یک شبه اصلاح طلب شده است، او اگر به فرض محال مال بد هم باشد باز بیخ ریش صاحبش! لطفا از معاوضه کالاهای تاریخ مصرف گذشته با اصلاح طلبان خودداری کنید.