به نقل از رویترز، یک روزنامه هوادار دولت سوریه در گزارشی از کمبود سوخت در این کشور به علت محدودیت‌های ایجاد شده برای خطوط اعتباری ایران خبر داد.
سوری‌ها می‌گویند کمبود سوخت از یک هفته پیش شدت گرفته است. خبرگزاری دولتی «سانا» با انتشار تصویری از ترافیک شدید نوشته است که سوریه با «جنگ اقتصادی» رو به رو است.
بشار اسد در ماه فوریه گفته بود که بحران سوخت بخشی از محاصره‌ای است که توسط دولت‌های مخالف، از جمله ایالات متحده، ایجاد شده و تحریم‌ها هرگونه تجارتی با دمشق را ممنوع کرده اند.
روزنامه هوادار دولت «الوطن» امروز، چهارشنبه، در گزارشی نیاز سوریه به واردات و قطع شدن خطوط اعتباری ایران را علت بحران ایجاد شده دانست. این روزنامه نوشته است دولت می خواهد «آنچه را هست نشان دهد.»
روزنامه الوطن نوشته است از ۱۵ اکتبر که خطوط اعتباری ایران قطع شده است، سوریه به نفت نیاز داشته و به گفته وزارت نفت هیچ نفتکشی نتوانسته از آن تاریخ راهی این کشور شود.
میزان تولید نفت سوریه در مناطق تحت کنترل دولت ۲۴ هزار بشکه در روز است که بسیار کمتر از ۱۳۶ هزار بشکه مورد نیاز است.
دولت سرویه برای تامین عرضه نفت در ابتدای سال جاری میلادی نشستی با واردکنندگان بخش خصوصی داشته و از آن‌ها خواسته است تا برای واردات محصولات پالایشگاهی قرارداد‌هایی امضا کنند، اما این اقدام هم به خاطر مسائل تدارکاتی با مشکل مواجه شده است و از ورود کشتی‌ها به بنادر سوریه جلوگیری می‌شود.
ایالات متحده پیش از این هشدار داده بود طرف‌هایی که در ارسال محموله‌های نفتی به دولت سوریه نقش داشته باشند با تحریم‌های شدیدی مواجه خواهند شد.
واشنگتن گفته بود این تحریم‌ها با هدف منزوی کردن رهبری سوریه و حامیانش از نظام مالی و تجاری جهانی و در واکنش به قساوت‌های آن، از جمله استفاده از سلاح شیمایی اعمال شده اند. دولت سوریه استفاده از این تسلیحات را همواره رد کرده است.
الوطن می‌نویسد وزارت نفت در تلاش است تا تامین نفت از شمال سوریه را سرعت ببخشد. مناطق نفتی این منطقه در کنترل شبه نظامیان کرد متحد آمریکا قرار دارند.
این روزنامه می‌نویسد: «البته این اقدام اگر با ملاحظات عقلانی همراه نباشد، آسان نخواهد بود».
تلاش‌های وزارت نفت همچنین شامل دسترسی به خطوط اعتباری ایران خواهد بود.