روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

دو روز پیش و درجلسه ستاد مقابله با کرونای استان با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان کرونا که دلیل آن ناشی از کاهش حساسیت در جامعه عنوان شده، ممنوعیت حضور دانش آموزان در مدارس، ممنوعیت اتراق و تجمع در
پارک ها و تفرجگاه ها، ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش، محدودیت در برگزاری نمایشگاه ها، ممنوعیت برگزاری مراسم تشییع و تدفین اموات و برگزاری مجالس ترحیم در مساجد و منازل و ممنوعیت پذیرایی در رستوران ها و کافی شاپ ها تصویب شد که این محدودیت ها حداقل به مدت یک ماه در سراسر آذربایجان شرقی اعمال خواهد شد!
ستاد استانی کرونا وضعیت شیوع این بیماری را فوق قرمز اعلام کرده و اخباری هم که در این چند روز در رابطه با محدودیت های سیستم درمانی و ناتوانی در پاسخگویی به همه بیماران کرونایی منتشر گردیده بر میزان نگرانی ها افزوده است.
روند شیوع کرونا در هشت ماه گذشته، روندی سینوسی بوده و بسته به رفتارهای اجتماعی و میزان پیشگیری کم و زیاد شده است. بعد از پایان تعطیلات نوروز و به جهت
محذوریت هایی که پی آمد تعطیلی های گسترده وجود داشت، مسئولان بعضا از میزان
حساسیت ها کاستند و اعتنایی آن چنانی به لزوم برخورد با تجمعات صورت نگرفت. اوج این ساده انگاری زمانی بود که آقای رییس جمهور برخلاف نظر ستاد ملی کرونا پا را در یک کفش کرد که مدارس باید شنبه ۱۵ شهریور باز شود.
اما از شنبه های روحانی هر چند خود جرات حضور در مدارس برای مراسم بازگشایی را نداشت و به حضور مجازی اکتفا کرد. البته رییس جمهور توان تهیه تبلت با این قیمت های سرسام آور و اینترنت پرسرعت را دارد و مثل دانش آموزان از این مواهب بی بهره نیست. هر چند با گذشت دو هفته اما بالاخره زنگ تعطیلی مدارس که قابل پیش بینی بود به صدا درآمد و اقلا دو هفته ای خطر ابتلای همگانی دانش آموزان که میتوانست وحشتناک و فاجعه بار باشد، از سر گذشت. تا حدودی از میزان نگرانی خانواده ها کاسته شد و فعلا در این دو هفته قرار است کلاس های درسی به صورت آنلاین برگزار شود.
در این ارتباط و دلیل اصرار دولت مردان برای بازگشایی مدارس شائبه هایی چند در سطح افکار عمومی وجود دارد. زمزمه ها و شائبه هایی که سوابق مدیرتی دولت مستقر از بیخ دروغ بودن آن را نمی رساند و دور از ذهن نیست. وقتی دولت بخواهد شرکت های صوری و یا حتی زیانده را با قیمت های گزاف در بورس بفروشد، این نوع شایعه ها هم نمی تواند محلی از اعراب نباشد. علی رغم آن که ظاهرا اعلام شده بود که هزینه ای بابت تحصیل دریافت نمی شود، اما گزارشات میدانی و روایت های تجربی نشان داد که این ادعاها چیزی در حد حرف است و بحث کمک به مدرسه جدی و ارقام آن نیز چشمگیر است. تا جایی که در برخی مدارس دولتی
رقم های میلیونی هم رد و بدل شد و البته مدارس غیرانتفاعی که ارقامشان سر به فلک کشیده است.
حال این تصور ایجاد شده است که آن پا در یک کفش کردن و لجاجت های رییس جمهور و وزارت آموزش و پرورش گویا به جهت همین دریافتی های اول سال بوده و حالا که کار از کار گذشته و ثبت نام ها تمام شده است، یعنی دقیقا چند روز بعد از پایان روند ثبت نام و اخذ وجه تعطیلی مدارس کلید می خورد. اما بهتر بود دولت روند آزار روانی را اندکی متوقف کند و اگر همان ابتدا شماره حسابی برای کمک به مدارس اعلام کرد، بهتر از آن بود که دو هفته ای استرس را مهمان خانه های مردم کند.
اما روی سخن با مسئولان استانی است، از آنجایی که دولت برای کسب درآمد در دل دوست به هر حیله رهی می کند و برای جبران کسری بودجه به هر امر ناثوابی تن می دهد، بهتر است تا ضروروت های استان را سرلوحه قرار دهیم و بدون توجه به این که جنابشان کی فرصت دستور تعطیلی ها را صادر میکند، تا ریشه کن شدن و یا به حداقل رساندن میزان مبتلایان، از اعلام وضعیت عادی خودداری کنند. شبکه استانی و رسانه های مختلف را بسیج نمایند تا روند حالت اضطرار تا عادی شدن واقعی وضعیت ادامه یابد.
این که دولت چون پول ندارد، جرات تعطیلی کسب و کارها را ندارد، مطلب جدایی است، اما اقلا دانش آموزان نان آور منزل نیستند و شیوع کرونا در مدارس می تواند بنیان های دولت روحانی را درهم شکند. بالادستی ها حال و حوصله مدیریت ندارند، شما ضروریات استانی را دریابید، مردم بر سر سلامت فرزندانشان با کسی تعارف ندارند.