#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

تهدیدات آمریکا، علیه جمهوری اسلامی ایران روز به روز افزایش می یابد.
رئیس جمهور ایالات متحده، ایران را یک تهدید جدی برای منافع خود می‌داند که برای مقابله با آن، ناوهای خود را به خلیج فارس اعزام کرده است و جالب آن که در میان سیل اخبار مربوط به تحرکات نظامی این کشور در منطقه خصوصا خلیج فارس ترامپ جمهوری اسلامی را به مذاکره هم دعوت می‌کند! شماره تلفن می فرستد و مدعی است که جان کری در مسیر این ارتباط سنگ اندازی می کند!
در این شرایط آمریکا در غیبت متحدان همیشگی و استراتژیک خود، برخی دولت های حوزه خلیج فارس را کنار خود می بیند و روی حمایت آن ها حساب ویژه باز کرده است.
در این گیرودار خبر انفجار در بندر فجیره امارات مثل بمب در فضای خبری ترکید اما ساعتی نگذشت که حاکم فجیره ضمن تکذیب خبر، از تردد عادی در این بندر خبر داد. المیادین از گشت زنی هلی کوپترهای آمریکایی و فرانسوی بر فراز الفجیره خبر داد و بعد از ساعاتی وزارت امور خارجه امارات در توییتی، با خرابکارانه خواندن این عملیات نسبت به عواقب چنین اقداماتی هشدار داد.
نام فجیره بیش از هر چیز ترمینال بزرگ نفتی این بندر و صادرات گسترده نفت خام شیخ نشین امارات از این ترمینال و دور زدن تنگه هرمز را در اذهان تداعی می‌کند.
وزارت امورخارجه ایران نیز در واکنشی سنجیده رفتارهایی از این دست را دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت منطقه دانست و به کشورهای منطقه در این خصوص هشدار داد و خواستار روشن شدن ابعاد دقیق حادثه شد. هر چند اظهارات تعجب آور فلاحت پیشه که از قضا عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم به حساب می آید در نوع خود جالب توجه بود!
در همین ارتباط چند نکته بسیار حیاتی و مهم وجود دارد. حادثه انفجار در الفجیره نشان داد که دولت های منطقه و در راس آن ها آمریکا چه بسا این پتانسیل را دارند تا در آینده ضمن دست زدن به خرابکاری هایی از این قبیل و به راه انداختن بلوای رسانه ای بخواهند تا ایران را متهم اصلی ناآرامی در منطقه جلوه دهند.
لذا در این شرایط حساس بهتر است دستگاه دیپلماسی کشور دو مسئله مهم را در دستور کار قرار دهد، اقدامات رسانه ای و خبری در جهت آماده کردن افکار عمومی دنیا نسبت به اقدامات اینچنینی و متعاقب آن ترتیب دادن یک سلسله اتهامات واهی برای اقناع جامعه جهانی. خصوصا که در جریان این انفجار وزیر انرژی عربستان مدعی شد که دو فروند کشتی نفتکش این کشور نیز در این حادثه خسارت دیده، کشتی هایی که به گفته خالد فالح قصد داشتند تا محموله نفتی خود را به شعبه آرامکو آمریکا برسانند.
سابقه درخشان این دولت ها در خصومت با ایران این اجازه را می دهد که اتفاق روز یکشنبه را از پیش طراحی شده و یک بازی کثیف بدانیم که نیازمند هوشمندی مقامات کشورمان است. پیش بینی بعدی در این خصوص به این صورت خواهد بود که خود آمریکایی ها با به راه انداختن بازیهایی از این دست بخواهند بر حجم نگرانی کشورهای منطقه بیافزایند و آنان را به جنگی ناخواسته با ایران ترغیب نمایند!
اما در این بین روی سخن با دولت های منطقه ای است که این روزها برای آب خوردن هم نیاز به کسب اجازه از واشنگتن و تل آویو دارند. آیا دولت‌های خلیج فارس اطمینان دارند که این هراس افکنی موجب نابودی ایران از طریق نظامی می‌شود؟ آیا ممکن است این جنگ به نحوی پیش رود که به منافع این دولت‌های عربی خسارتی وارد نشود؟ کدام عقل سلیمی چنین ضمانتی را برای آنان صادر کرده است!؟
اینکه این روزها کشورهایی نظیر امارات و عربستان و البته بحرین در حال خوش رقصی برای مو طلایی آمریکایی هستند، نشان از اوج سادگی و بلاهت آنان دارد زیرا برای آمریکا آسیاب به نوبت است!