به گزارش امین از مازندران، مهدی رازجویان عصر امروز یکشنبه ۱۶تیرماه در همایش دهیاران شرق مازندران در بابلسر اظهار داشت: دهیاری های خودکفا بر سه محور جمعیت، درآمد و وسعت فعالیت دارند، با توجه به اینکه اقتصاد کشور بر اقتصاد نفت استوار بود کسب درآمد نیز بر اساس فروش نفت بود بر این اساس در بحث اعتبارات با مشکلات مالی مواجه هستیم .

وی، در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری با تاکید به اینکه از اقتصاد نفت خارج شویم و به خودکفایی برسیم، بر لزوم افزایش درآمد داخلی از طریق افزایش تولید ملی و توسعه گردشگری تاکید کرد.

این مسئول ضمن برشمردن وظایف دهیاران در دهیاری هابه عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی، گفت: اقدامات دهیاران در روستاها برگفته از برنامه ها و سیاست های هیات دولت است لذا دهیاران در این نهادعمومی می بایست نسبت به مسائلی همچون انضباط مالی اهتمام ویژه ای بورزند.

رازجویان در ادامه با تصریح اینکه توجه به موضوع بوم گردی اقتصاد را پویا و در آمد پایدار ایجاد می کند، گفت: ۴۳ درصد جمعیت استان، جمعیت روستایی است دهیاران به عنوان نماینده دولت با کار جهادی و انقلابی میتوانند بستر توسعه روستاها را فراهم کنند.

معاون عمرانی استانداری مازندران،با بیان اینکه۲هزار و ۷۵ دهیاری و ۷ هزار نفر شورا در استان داریم، گفت: فعالیت دهیاران در طول این مدت چشمگیر بود و شاهد تحولات و توسعه در تمام زمینه ها بودیم و امید است با برنامه ریزی مدیر کل روستایی شاهد تحول بیشتر در بحث دهیاران باشیم.

رازجویان بر تاکید بر اینکه دهیاران از حداقل امکانات حداکثر بهره وری را داشته باشند و با امکانات موجود به توسعه روستاها بپردازند،  افزود: انتظارات از دهیاران در بحث اشتغالزایی است، اشتغال در روستا نشات گرفته از تولید و کشاورزی بوده و اشتغال استان در بحث کشاورزی است هر چقدر به این بحث توجه کنیم به توسعه بیشتری دست می یابیم.

وی در بخش دیگری بر لزوم توجه به مقاوم سازی مسکن روستایی تاکید کرد و گفت: با وجود مشکلات مالی، تعمیر نزدیک به ۴ هزار واحد مسکونی و ساخت۶ مسکن تخریبی در مناطق سیلزده استان به اتمام رسید ؛ بنا داریم تعمیرات و نوسازی واحدهای آسیب دیده را تا آخر تیرماه امسال و ساخت مابقی واحدهای تخریبی را قبل از پایان مهلت وعده رئیس جمهور به اتمام برسانیم.

رازجویان همچنین خواستار توجه دهیاران به موضوع مدیریت در مصرف بهینه آب و کاهش آسیب اجتماعی در بحث طلاق شد.

وی به موضوع آموزش دهیاران و ارتقا سطح دانش آنان هم اشاره کرد و خواستار توجه به این مهم شد، همچنین برضرورت توجه دهیاران به ساخت و ساز غیرمجاز در روستاها تاکید کرد.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران، عنوان کرد: در بحث جذب تسهیلات روستایی تنها بحث اقتصاد و درآمدی توجه نشود بلکه کار عمرانی باید پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.

رازجویان با اشاره به «طرح مازندران پاک»گفت: پاکسازی معابر و ورودی روستاها از جمله موضوعاتی است که مورد تاکید و توجه استاندار در این طرح قرار دارد.

وی در خاتمه به انتخابات اسفندماه سال جاری اشاره وبر لزوم حضور پررنگ و مشارکت مردم در انتخابات تاکید کرد.