روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

گفتگوی طولانی محمد جواد ظریف، وزیر محترم امور خارجه کشورمان با انتخاب در روزهای حساس بعد از ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده که الحق یکی از منابع علمی ما بود، در نوع خود جالب توجه بود و واکنش هایی را در سطح افکار عمومی به دنبال داشت. شاید به جرات بتوان گفت که یکی از مهمترین ابعاد و بخشهای این مصاحبه جایی بود که ظریف سیاست خارجی کشور را امری ملی قلمداد کرد و نگاهش به آن فارغ از هر نوع جناح بندی های سیاسی بود.
برای تفهیم بهتر این گفته ظریف به اتفاقات بعد از شهادت حاج قاسم سری بزنیم. با اینکه رقابت و کشمکش سیاسی دو جناح جمهوری خواه و دموکرات بر سر موضوعات داخلی سر به فلک کشیده و بایدن و ترامپ سایه هم را با تیر می زنند، اما همه ما شاهد بودیم که رییس جمهور منتخب آمریکا در انتخابات اخیر با صراحت تمام از تروریسم دولتی حمایت کرد و تنها موردی که از ترامپ حمایت کرد، ترور سپهبد سلیمانی بود! چرایی این حمایت هم همانی است که ظریف اشاره کرد.
سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، شاید در نحوه عملکرد تفاوت هایی داشته باشد، اما اصول آن همواره لایتغیر بوده است. اما دنیای سیات خارجی ما متفاوت است، ما به راحتی یک انسان شریف را که رهبری بارها به شرافت و سلامت او مهر تایید زده، با الفاظ رکیک یاد کرده ایم و چنان بر او ملامت باریده ایم که گویی ظریف مصداق أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ است!
با وجود آن که همه ما واقفیم که دستگاه سیاست خارجی ما استقلال چندانی در رابطه با موضوعات حساسی چون برجام، رابطه با آمریکا و غیره ندارد و رفتارش تابعی از تصمیمات کلان نظام است.
موضوع مهم دیگر از پشت خنجر زدن های متعدد کمونیست هاست. چین و روسیه که اخیرا کیهان از بابت گله مندی آنان اظهار نگرانی کرده بود، به گفته ظریف حتی زمانی که همه کشورهای عضو شورای امنیت رای ممتنع داده بودند، باز علیه ایران رای داده بودند و مگر این نبوده که سیاست بدیهی و کلی نظام جمهوری اسلامی ایران به فرموده بنیانگذار کبیرش سیاست نه شرقی، نه غربی بوده است! اگر دشمنی های آمریکا و اسراییل با ما سابقه ای صد ساله داشته باشد، روس ها در خیانت به این آب و خاک عقبه ای به بلندای عمر سلطنت قاجار دارند.
وزیر امور خارجه در مورد یک مسئله مهم دیگر سخن گفت. کانال هایی از داخل به آمریکا گرا می دهند؟ شخص وزیر می داند، این افراد چه کسانی هستند، اما به تعبیر خودش به خاطر رعایت مصالح مملکت دم فرو بسته است. چرا برخی پشت جبهه دولت را خالی می کنند و زیرآبی می روند. مگر قرار است سیاست ما در دوران حکمرانی اصولگرایان تغییری بکند.
بله ما هم می دانیم که توافقات اصولگرایان با جهان غرب می تواند با تنش حداقلی همراه باشد و کسی از بابت توافق یقه پاره نکند. اما اقلا اجازه دهید این چند ماه بگذرد، حفظ ظاهر کنید، شان وزیر را پایین نیاورید و منتظر بمانید. زمان چندانی تا انتخابات ۱۴۰۰ نمانده و دولت انقلابی شما را هم خواهیم دید. مجلس انقلابیتان چنگی به دل نزد و در شعار خلاصه شد. دولت انقلابی تان هم ظهور خواهد کرد و از قبل شما پیروز آوردگاه ۱۴۰۰ هستید. کمی حوصله به خرج دهید و با سعه صدر برخورد کنید، ببنیم شما چه آشی برای ما می پزید، ما پیش پیش طعم این آش را چشیده ایم، مالی نبود.