روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

انتصاب به زعم توکلی غیرقانونی بذرپاش، به کسوت رییس دیوان محاسبات کشور، از سوی مجلس اصولگرای یازدهم موجی از واکنش های عمدتا منفی را در فضای سیاسی کشور به همراه داشت.
لزوم برخورداری رییس دیوان از ۲۰ سال سابقه فعالیت و مدیریت و نظارت، از اولین مسائلی است که این انتصاب را مسئله دار کرده و شائبه سوء استفاده از فعالیت در بسیج دانشجویی به تعبیر بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی را بر سر زبان ها انداخته است. در همان بدو امر و روزهایی که هنوز این انتصاب صورت نگرفته بود، اما اخبار در گوشی حکایت از این مهم داشت، خیل کثیری از فعالان سیاسی و رجال آشنا به قوانین، از سدهای قانونی که امکان این انتصاب را غیر ممکن می نماید، بارها نوشتند و گفتند.
از دیگر دلایل مسئله دار بودن این انتصاب شاید موضوع در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و احتمال کاندیداتوری او باشد. به هرحال این عزیز تمام آیتم های مورد تاکید جریان اصولگرایی برای تصدی جایگاه ریاست جمهوری را از جمله جوانی و انقلابی بودن به تعبیری که این بزرگواران از آن سخن می گویند، داراست!
از مدتها قبل این درگوشی یواشکی در میان رجال سیاسی بود که صفات رییس جمهور آینده که قرار است انتخاب آن با پیشنهاد امام جمعه محترم پردیسان بر عهده شورای نگهبان باشد، به کاراکترهایی شبیه بذرپاش منتهی می شود.
یکی از مهمترین نهادهای نظارتی جمهوری اسلامی در انتصابی مسئله دار به بذرپاش رسید و آش به قدری شور بود که صدای زعمای قوم هم درآمد و توکلی پیش از رای گیری در نام های نسبتا تند به قالیباف، اقدام مجلس برای ریاست بذرپاش بر دیوان را بدعت و غیرقانونی خوانده بود. فریادها و اعتراضات امثال توکلی هم کاری از پیش نبرد و نهایتا انتصاب بذرپاش که مخالف تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین نامه داخلی مجلس تحقق یافت. پس از آن نیز جنابشان در مقام سابقه تراشی برآمد و سابقه فرماندهی در بسیج دانشجویی را رو کرد و این در حالی است که هم در عرف و هم در قانون سابقه کار چیزی نیست که گنگ باشد و بتوان از آن تعبیرهای مختلف نمود. تعریف آن روشن و واضح و اساسا زمانی تحقق مییابد که اصولا استخدامی صورت گیرد و حق بیمه پرداخت شود. قبل تر روال بر این بوده که فعالیت در هر یک از نهادهای نیروی بسیج که البته داوطلبانه و بدون مواجب است، صرفا در کسر خدمت سربازی کارایی داشت که این کار هم نه به جهت دستمزد که نوعی تشکر از برای جبران زحمات بود.
امروز و با این انتصاب صورت گرفته بدعتی جدید صورت گرفته و سوابق بسیج که بی شک اجر و قرب اخروی دارد و شایان تحسین است، می تواند مستمسکی برای تصدی مناصب مدیریتی بالا باشد. البته این آش دستپخت جدید احمدی نژادی ها است و وزیر آقای علاقمند به موسیقی، ریاست کمسیون برنامه و بودجه را عهده دار است. وقتی تاکید کردیم که حضور چهرههای غیر متخصص در کمیسیون هایی که شاخصه اصلی آن تخصص گرایی است، مشکل آفرین خواهد شد و لذا ورود پنج نماینده به این کمسیون با تحصیلاتی نامرتبط با مسائلبودجه ای، راه را برای بذرپاش هموار ساخت و ناگهان کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری، بر مسندی تکیه زد که می تواند عواقب بعدی را به دنبال داشته باشد.
بعد از جنجال اتهام رشوه رییس مجلس که از سوی میر سلیم مطرح و پیگیری میشود، در کنار مدارک تحصیلی بودار، این انتصاب نیز مسئله دار شد تا در همین ابتدای کار چوب خط حواشی مجلس یازدهم در آستانه پر شدن قرار بگیرد.