چیزی به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی نمانده است و از قضا چند روز گذشته مصادف با ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی و رفراندومی بود که در سال ۵۸ به جمهوریت نظام انجامید. با چند روز تاخیر و با توجه به در پیش بودن انتخابات و سخنانی که روحانی در رابطه با انتخابات داشت و البته اخبار در گوشی که از نحوه بررسی صلاحیت کاندیداها به گوش می رسد، لازم بود در این زمینه به برخی مسائل اشاره کرد.
به طور کلی آمدن مردم پای صندوق رای در کشور ما بسیار نوسان داشته و تابع رفتاری است که قرار است شورای نگهبان با ثبت نام کنندگان داشته باشد. عموما کاندیداهای انتخابات در ایران به مدد دو فاکتور عدم التزام به دین مبین اسلام و اصل ولایت فقیه از گردونه انتخابات اوت می شوند. دو فاکتوری که با توجه اتفاقات سال های گذشته غریب نیست اگر ادعا کنیم که تعریفش را فقط دبیر محترم شورای نگهبان و کدخدایی سخنگوی آن می دانند و لاغیر!
باز موسم انتخابات است و زمزمه قلع و قمح از راهروهای هیات نظارت به گوش می رسد. قبل تر و در انتخابات یازدهمین دوره مجلس هم همین سیاست دنبال شد، تا جایی که شاهد یک انتخابات درون جناحی بودیم و مجلس برآمده از آن هم گلی به جمالش، روزی نیست که حاشیه نداشته باشد. خدمت دوستان شورای نگهبانی و هیات نظارتی و سایر دوستان دخیل در امر تایید صلاحیت ها و ایضا عزیزان مسئولی که دغدغه مشارکت دارند، عارضیم که در دنیای سیاست، انتخابات تعریف دارد. انتخابات ساحتی است که در آن همه گروه های سیاسی مشارکت دارند. و گرنه نمی شود که یک گروه سیاسی که از قضا اقبالی هم در میان افکار عمومی ندارند، به مدد امدادهای غیبی در این عرصه یکه تازی کند و گروه دیگر چشم به راه التفاط آقایان بنشیند. بعضا آش به قدری شور می شود که مثل دوره گذشته مجلس، میزان مشارکت در کلانشهرها به زیر ده درصد میرسد.
شمایی که معتقدید انتخابات اخیر زمینه ظهور امام زمان است و عدم مشارکت در انتخابات را آمال دشمن می دانید، بهتر است از این حرف های خوب خوب کمی برای آقای جنتی و کدخدایی هم بگویید تا بلکه کارگر افتد و عنایتی شود و فرجی حاصل آید.
رییس جمهور در جلسه هیات دولت به خوب موضوعی اشاره کرد، اگر روزی انتخابات از نظر مردم بیفتد و مردم بگویند چه فایده ای دارد که برویم انتخاب کنیم یا نکنیم، این به معنای پایان تمام انقلاب هاست. یعنی از میرزای شیرازی تا حالا را از دست داده ایم.
امروز جامعه ایران دقیقا در این مسیر طی طریق میکند که جای نگرانی دارد. امروز احساس مردم این است که انتخابات مهندسی شده و نتیجه آن پیش پیش معلوم است و دلیلی برای حضور در انتخابات وجود ندارد. این مسئله حتی اگر صحت نداشته باشد باز تفکری است که ما در مردم ایجاد کرده ایم. باز هم تاکید می کنیم، این که قرار باشد رییس جمهور از اردوگاه اصولگرایان بیاید و اعضای شورا هم باز از همان جبهه باشند، دلیل برای برگزاری انتخاب و صرف این همه هزینه ندارد، دورهمی برگزار کنید و مردم را هم الاف نکنید.
بوهایی از رد صلاحیت ها به مشام می رسد که اگر درست باشد، از همین حالا باید فاتحه انتخابات خرداد ماه را هم خواند. تاکید می کنیم، به تعبیر رییس جمهور کاری نکنید که انتخابات از چشم مردم بیفتد و برگزاری آن تشریفاتی جلوه نماید، چند نفری هم از اینور تایید کنید تا بارومان بشود که مثلا انتخاباتی در کار است.