مجید خدابخش در دومین یادواره ۲۶۷ شهید زن استان، با اشاره به آیه‌ای از قران کریم مبنی بر این‌که نقل تاریخ گذشتگان و پیامبران در قرآن کریم برای عبرت‌گیری مومنان است، افزود: این یادواره‌ها و بزرگداشت‌ها نیز برای مرور هشت سال دفاع مقدس بوده و امروز که در جنگ اقتصادی واقع شده‌ایم باید تاریخ هشت سال دفاع مقدس را مرور کنیم.
وی با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های منافق و تجزیه‌طلب در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سختی‌هایی که مردم ایران در زمان جنگ تحمل کردند، گفت: در زمان جنگ اکثر فرماندهان ارتش حضور نداشته و بسیاری از زیرساخت‌های کشور زیر بمباران دشمن نابود می‌شد.
وی با بیان این‌که شهدای مدرسه‌ی زینبیه میانه، شهدای بمباران هستند، افزود: بمباران شهرها، تحریم، کاهش قیمت نفت زیر ۱۰ دلار و… از جمله سختی‌های دوران جنگ بود اما مردم ایران مقاومت کردند و لازم است که این تاریخ پرافتخار هر سال مرور و یادآوری شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر این‌که هشت سال دفاع مقدس از جمله طلایی‌ترین و غرورآفرین‌ترین ایام بوده و طی این هشت سال تمامی اقشار جامعه مقاومت کردند، افزود: ۳۶ هزار دانش اموز طی هشت سال دفاع مقدس شهید شدند و دانشکده فنی دانشگاه تبریز بمباران شد.
وی با اشاره به نقش بی بدیل زنان و دختران در هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: مردم ایران در جنگ تحمیلی سختی محض را تحمل کردند و در اوج این سختی‌ها و مظلومیت‌ها، آمریکا، اروپا و اتحاد جماهیر شوروی وقت و… به رژیم بعثی کمک می‌کردند.
خدابخش با اشاره به استقامت و سختی‌هایی که امام حسین(ع) در راه دین و پاسداری از ارزش‌ها متحمل شد، افزود: غم‌انگیزترین مباحث عاشورا، مربوط به بعد از شهادت امام حسین(ع) است.
وی با اشاره به وجود بیش از ۱۰ هزار شهید در استان خاطرنشان کرد: مسئولیت سنگینی در قبال شهدا و رشادت‌هایشان در هشت سال دفاع مقدس داریم و باید در قیامت جواب آن پیکرهای آمیخته با خون را بدهیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه تاکید کرد: کارگزاران جمهوری اسلامی ایران باید با صداقت و اخلاص کار کرده و تکالیف خود را در قبال شهدا به نحو احسن انجام دهند.
در ادامه شفیقه قاسم‌پور مادر “شهیده سوسن صالحی” به بیان خاطرات روز شهادت فرزندش پرداخت و با بیان این‌که فرزندم از مرگ هراسی نداشت و طالب شهادت بود، افزود: بعد از بمباران مدرسه، دانش‌موزان با خون خود آمیخته شده بودند گویی که سیل خون در مدرسه به راه افتاده بود. مادران به دنبال فرزندانشان بودند و فضا به قدری خونین بود که هیچکس فرزندش را نمی‌یافت.
گفتنی است، دومین یادواره ۲۶۷ زن شهید استان در سالن جمهوری استانداری برگزار شده و در پایان مراسم از طرح همیاری فرهنگی یک نفر یک شهید رونمایی شده و از خانواده‌های شهدا تجلیل به عمل آمد.