حجت‌الاسلام محمدعلی آل هاشم شنبه شب در دیدار سرکنسول ایران در جمهوری خود مختارنخجوان با وی با اشاره به مشترکات فراوان دینی، مذهبی، زبانی و فرهنگی تبریز با نخجوان، اظهار داشت: با توجه به چنین شرایطی زمینه های لازم و کافی برای توسعه همکاری ها و بسط روابط دوجانبه فراعهم تر است و باید از این فرصت ها به نحو شایسته ای استفاده کرد.
وی اجرای پروژه های مشترک بین تبریز و نخجوان در زمینه های اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در این رابطه فرصت سوزی و خالی کردن عرصه های همکاری به نفع سایر کشورها جایز نیست.
حجت الاسلام آل هاشم، توجه به فعالیت‌‌های دینی، فرهنگی و گسترش مناسبات اقتصادی ‌با دیگر کشورها را جزو اولویت‌‌های دستگاه دیپلماسی خارجی برشمرد و اضافه کرد: دستگاه دیپلماسی نقش موثر و ارزشمندی در ترویج مبانی انقلاب اسلامی در خارج از مرزها دارد.
وی ادامه داد: بر همین اساس و در راستای تقویت مناسبات در تمامی حوزه‌ها، دیپلمات‌های ایرانی مستقر در کشورهای خارجی باید از هر فرصتی برای ترویج مبانی انقلاب اسلامی استفاده کنند.
حجت الاسلام آل هاشم، مبانی انقلاب بر پایه مودت، دوستی و تقویت مناسبات با همه کشورها را محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی خواند و گفت: در این رابطه کشورهایی که اشتراکات فرهنگی و مذهبی ایران با آنها بیشتر است، می‌ توانند شریک تجاری و اقتصادی مناسب تری برای ما باشند.
وی افزود: برای مقابله با اهداف شوم نظام سلطه که در صدد کاهش روابط ایران با دیگر کشورها حرکت می‌کند، ‌‌باید با کشورهای دوست و همسایه مثل آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، دینی و گردشگری پروژه‌های مشترک تعریف و اجرا شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان نیز در این دیدار با ارایه گزارشی از اقدامات دستگاه دیپلماسی در این جمهوری ماموریت‌های اجرا شده طی چهار سال گذشته را در قالب فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، دینی و عمرانی تشریح کرد.
منصور آیرم با بیان اینکه در حوزه اقتصادی چند شرکت نخجوانی با فعالان اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری مشترک دارند، گفت: دستگاه دیپلماسی ایران اولویت خود را برای تحکیم روابط با همسایگان و تعریف شرایط برد برد در همه زمینه‌ها پیگیری می‌ کند.
جمهوری خودمختار نخجوان با جمعیت ۴۵۲ هزار نفر و مساحت ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع جزو خاک جمهوری آذربایجان است که به دلیل اشغال بخشی از اراضی این منطقه توسط ارمنستان، راه زمینی با باکو ندارد.