پرسپولیس در دیداری که موقعیت‌هایی ایده آل برای گلزنی داشت در نهایت با گل آفساید واضح از سوی بغداد بونجاح بازی را به حریف واگذار کرد تا قعرنشین جدول گروه چهارم شود.

استادیوم: جاسم بن حمد دوحه     تماشاگر: حدود ۱۲ هزار نفر
داور:   کیم دونجین   کمک داوران: پارک سانجون و بانگ چئول

ترکیب السد:

 • سعد الشیب
 • پدرو، تارک
 • حمید
 • عبدالکریم
 • گابی
 • سالم
 • وو یانگ
 • بونجاح
 • الهیدوس
 • عفیف

سرمربی: ژزوالدو فریرا

 

ترکیب پرسپولیس:

 

 • علیرضا بیرانوند
 • شجاع خلیل زاده
 • سیدجلال حسینی
 • محمد نادری
 • مهدی شیری
 • کمال کامیابی نیا
 • احمد نوراللهی
 • مهدی ترابی
 • بشار رسن
 • علی علیپور
 • ماریو بودیمیر

سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

 

 

شرح بازی

دیداری مهیج و پرموقعیت از سوی دو تیم که در نهایت با اشتباه بزرگ داور همراه شد و سرخپوشان دست خالی دوحه را ترک کردند. السد قطر در دقایق ابتدایی مالکیت توپ و میدان را در اختیار داشت و ساختار دفاعی مناسب از سوی پرسپولیس باعث شد تا آنها از دستیابی به گل ناکام بمانند. در ادامه اما پرسپولیس با سود بردن از ضدحملات توانست موقعیت های خوبی روی دروازه حریف شکل دهد که از رسیدن به گل ناکام ماند. پایان بخش نیمه اول گل آفساید بونجاح بود که با تصمیم داور مردود اعلام شد.

 

السد در نیمه دوم نیز برای فرار از قعرنشینی به دنبال ایجاد موقعیت بود و مثلث هجومی السد فشار را روی دروازه پرسپولیس بیشتر کرد که در چند صحنه این بیرانوند بود که نجات بخش دروازه تیمش لقب گرفت. شاید بهترین موقعیت برای پرسپولیس توسط علی علیپور بود که در کورسی ۵۰ متری و تک به تک در زدن ضربه نهایی ناکام ماند. السدی ها که کاملا تحت فشار عدم نتیجه گیری قرار داشتند در آخرین ثانیه های بازی روی یک صحنه کاملا واضح و آفساید موفق به گشودن دروازه شدند که در اتفاقی عجیب داور گل را قبول کرد و پرسپولیس با شکست به کار پایان داد.

 

اخطار

شجاع خلیل زاده (۳۵) از پرسپولیس

 

شرح گل

 

السد قطر ۱ پرسپولیس ۰ ( دقیقه ۳+۹۰، بغداد بونجاح): مهاجم الجزایری السد در ثانیه های پایانی در شرایطی که کاملا مشخص بود در منطقه آفساید قرار دارد موفق به گلزنی شد تا با اشتباه داور این امتیاز از دست پرسپولیس برود.

 

دقایق حساس

دقیقه ۹: حرکت تکنیکی فوق العاده مهدی ترابی و حضور در هجده قدم با ضربه او با برخورد به مدافع السد برگشت داده شد که در نهایت ضربه بودیمیر نیز راهی به دروازه نیافت.

دقیقه ۱۶: ارسال اوت دستی با ضربه سر مهاجم پرسپولیس موقعیت مناسبی در شش قدم برای نوراللهی شکل داد که ضربه این بازیکن در بهترین فرصت بازی با دفع دروازه بان همراه شد.

دقیقه ۱۷: ارسال برای سود بردن شجاع خلیل زاده پیش تاخته در موقعیتی ایده آل در شش قدم با یک قدم کم آوردن از مدافع پرسپولیس همراه بود تا گل به نام پرسپولیس ثبت نشود.

دقیقه ۲۸: حرکت نادری و پاس در عمق او برای علیپور  در شرایطی که زاویه ضربه زدن برای او تقریبا بسته بود با ضربه این مهاجم همراه شد که توپ به شکل خطرناکی به شکل موازی از خط دروازه عبور کرد. در ادامه تلاش نوراللهی برای سود بردن از توپ در بیرون محوطه جریمه بی نتیجه ماند.

دقیقه ۳۳: حرکت اکرم عفیف در ضدحمله برای السد و عبور از مهدی شیری در ادامه با ارسال این بازیکن همراه شد که توپ را بیرانوند پیش از بونجاح از آن خود کرد.

دقیقه ۳۵: روی اشتباه شجاع خلیل زاده، بازیکنان السد صاحب فرصت ضدحمله شدند که ارسال از سمت چپ پرسپولیس با ضربه سر بونجاح به راحتی در اختیار بیرانوند قرار گرفت.

 

 

دقیقه ۳۸: ضربه از پشت محوطه جریمه توسط اکرم عفیف در میان تکل دو بازیکن مدافع میانی پرسپولیس با اختلاف کمی راهی اوت شد.

دقیقه ۴۰: فرار علی علیپور پشت مدافعان السد و در شرایط زاویه نامناسب بار دیگر با ضربه این بازیکن همراه شد که توپ با اختلاف زیاد راهی اوت شد.

دقیقه ۴۳:بار دیگر فرصت از روی پرتاب اوت برای پرسپولیس و اینبار کمال کامیابی نیا در فرصتی ایده آل ضربه اش را به بالای دروازه السد کوبید و فرصت از دست رفت.

دقیقه ۴۵: در آخرین دقیقه بازی در نیمه اول یک فرصت ایده آل از روی ضربه ایستگاهی برای السد شکل گرفت که ارسال از سمت راست با ضربه سر بونجاح به درون دروازه پرسپولیس رفت اما داور با اعلام آفساید شادی گل بونجاح را ناکام گذاشت.

 

 

دقیقه ۴۹: اسماعیل از سمت چپ پرسپولیس فرصت خوبی برای شوتزنی به دست آورد که ضربه این بازیکن در اختیار بیرانوند قرار گرفت.

دقیقه ۴۹: اشتباه خط دفاعی السد فرصت خوبی نصیب علی علیپور کرد که تعلل مهاجم پرسپولیس باعث از دست رفتن از این موقعیت شد و مدافع السد در برگشت آن را از محوطه خطرناک دور کرد.

دقیقه ۵۰: بغداد بونجاح اینبار روی خط محوطه جریمه صاحب موقعیت گلزنی شد که ضربه سنگین و خطرناک این مهاجم را بیرانوند به زیبایی دور کرد و مانع از باز شدن دروازه اش شد.

دقیقه ۵۳: پاس علی علیپور برای بودیمیر و چرخش این مهاجم و ضربه زمینی به سمت دروازه از داخل هجده قدم با اختلافی کم راهی اوت شد.

دقیقه ۵۶: ارسال از ضربه ایستگاهی برای پرسپولیس توسط مهدی ترابی با ضربه احمد نوراللهی بار دیگر موقعیت خطرناکی برای پرسپولیس شکل داد که توپ با اختلاف کمی به اوت رفت.

دقیقه ۵۸: توپربایی توسط احمد نوراللهی با چند گام پیش روی و ارسال دیدنی او همراه شد که ضربه سر علیپور راهی به دروازه نیافت.

دقیقه ۵۹: ضربه بغداد بونجاح در شرایطی که با برخورد به سیدجلال حسینی تغییر مسیر نیز داده بود، با واکنشی دیدنی از سوی بیرانوند راهی کرنر شد.

دقیقه ۶۶: بودمیر با حفظ توپ عالی در ادامه در عمق علیپور را صاحب فرصت کرد که ضربه مهاجم پرسپولیس به شکلی خطرناک از کنار دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۷۰: اشتباه مهدی شیری و جا ماندن این بازیکن باعث شد تا اکرم عفیف با ارسالی زمینی از سمت راست به دنبال فرصت سازی برای مهاجمان تیمش باشد که حضور به موقع مهدی ترابی و دور کردن توپ از منطقه خطرناک این فرصت را از السدی ها گرفت.

دقیقه ۷۲: توپ مناسبی از سمت چپ برای مهدی ترابی مهیا شد که این بازیکن در شرایطی که به دنبال ضربه فنی و گشودن دروازه السد بود، توپش را با اختلاف از بالای دروازه راهی اوت کرد.

دقیقه ۷۸: ضربه مهاجم السد قطر با تکل بلند محمد نادری یک موقعیت ایده آل را از حریف گرفت و توپ راهی کرنر شد.

دقیقه ۷۹: ضدحمله پرسپولیس با فرار بشار رسن همراه بود که ضربه این بازیکن با واکنش دروازه بان السد راهی کرنر شد.

دقیقه ۸۸: فرار علی علیپور از نیمه زمین و در شرایطی که فقط دروازه حریف را روبروی خود می دید، با کم آوردن این بازیکن در گام آخر همراه شد تا مدافع السد با اضافه شدن به محوطه جریمه توپ را از آن خود کند.

دقیقه ۸۹: پدرو میگوئل در محوطه جریمه صاحب موقعیت شد که بیرانوند با خروجی دیدنی مانع از باز شدن دروازه تیمش شد.

دقیقه ۸۹: اینبار عبدالکریم حسن در شش قدم صاحب موقعیت شد که مهدی شیری با حضور به موقع مانع از این شد تا این بازیکن ضربه اش را بخوبی بزند و این در حالی بود که السدی ها اعتقاد داشتند توپ به دست مدافع پرسپولیس برخورد کرده و باید پنالتی گرفته شود. این درگیری لفظی با کارت زرد داور برای عفیف همراه شد.

 

بازیکن برتر

 

علیرضا بیرانوند با گرفتن سه موقعیت کلیدی حریف، سهم زیادی در این بازی داشت اما در گام آخر کم آورد و تسلیم گل آفساید بغداد بونجاح شد. دروازه بان ملی پوش پرسپولیس که از همان ابتدای بازی نشان از آمادگی ذهنی و بدنی خود برای این بازی می‌داد، بارها برابر حملات حریف مقاومت کرد اما در ثانیه پایانی و در شرایطی که تصور دریافت گل نمی‌رفت با یک گل آفساید، شرایط را علیه تیم خود دید.

 

 

 

نکات ویژه
سروش رفیعی، سیامک نعمتی، بوژیدار رادوشوویچ، سعید کریمی از مهمترین چهره‌های روی نیمکت محسوب می‌شوند.

سیامک نعمتی که در فصل گذشته مقابل السد قطر دو گل به ثمر رسانده، در این بازی نیمکت نشین شده است.

مهدی ترابی که گمانه زنی درباره نیمکت نشینی او به دلیل مصدومیت افزایش یافته بود، در ترکیب اصلی به میدان رفته و مشکلش برطرف شده است.

 

اتفاق ویژه

پرسپولیس همانند دیدار مقابل پاختاکور دومین گل دریافتی خود در این بازی‌ها را از خطای آفساید ثبت شده دید تا امتیاز دیگری از کف آنها برود.

پرسپولیس همانند دیدار فصل گذشته بازی رفت مقابل السد در مرحله گروهی را با شکست به پایان رساند و این در حالی بود که اینبار به هیچ عنوان شایسته از دست دادن امتیاز بازی نبود.