روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

مجلس به اصطلاح انقلابی یازدهم چند روز پیش میزبان آذری جهرمی وزیر ارتباطات بود. حضوری که حواشی خاص خود را داشت و با چالش هایی همراه بود. از توصیه‌های مکرر نمایندگان در خصوص اقدام درباره فضای مجازی و اینستاگرام تا راهکار قالیباف برای کنترل فضای مجازی همانند بازار خودرو و همچنین اظهارات نماینده‌ای درباره جایگاه ایران در حوزه هواوفضا از جمله مباحثی بودند که کاربران توییتر فارسی درباره آن به بحث پرداختند.
مباحثی که با پاسخ های منطقی و قانع کننده وزیر همراه بود و نهایتا نماینده ای که آرزو می کرد اینستاگرام فیلتر شود، در واقع خلاصه درخواست نمایندگان از وزیر مربوطه فیلتر کردن اینستاگرام بود! بله درستش هم همین است که دغدغه مندان فرهنگی فضای مجازی را به امان خود رها نکنند و تدبیری برای مقابله با
هجمه های فرهنگی در دستور کار باشد. تردیدی در رابطه با چالش های موجود در این حوزه وجود ندارد و البته که باید یکی از سر فصل های برنامه فرهنگی سازوکار ورود و فعالیت در فضای مجازی باشد. همه این موارد درست، اما مگر بایستی تمام همت مجلس تازه کار همین می بود؟ چرا ما در تشخیص اهمیت موضوعات جاری در کشور همواره بیراهه رفته ایم؟
این اتفاق در حالی رخ داده که دلار مرز بیست هزار تومان را رد کرد و شرایط بازار طلا و سکه هم دست کمی از وضعیت ارز ندارد! پرسش آن است که آیا بهتر نبود در روزهای سردرگمی اقتصاد کشور، وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی به جای وزیر ارتباطات به مجلس احضار شود؟ مگر دغدغه مندی و انقلابی بودن صرفا در بستن و فیلتر کردن و برخوردهای شلاقی خلاصه می شود؟ ابتدای کار مجلس یازدهم است، نقدهای بسیاری از سوی همین بهارستان نشین ها به عملکرد مجلس دهم در طول دوران تبلیغات انتخاباتی و قبل و بعد آن صورت گرفته و شعارهای مطرح شده نوید روزهای بهتری برای عالی ترین نهاد قانون گزاری در کشور می داد!
اما اکنون این نگرانی در بدو امر وجود دارد که فضای مجلس و رویکردآن به سمت رفتارهای نمایشی و غیر مربوط باشد و در درجه بندی اهمیت موضوعات برای پرداخت به آن کژروی صورت گیرد. آیا بستن و فیلتر کردن اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر واقعا اولویت اول کشور ماست؟ بی شک پاسخ منفی است. از آن روی که مجلس روی کار آمده که محصول رقابت صرفا یک جناح در جریان انتخابات بود و بایستی مسائلی از قبیل لوایح چهارگانه و بحث کسری بودجه و کم وکاست های لایحه بودجه سال جاری را مورد بررسی قرار می داد. به خاطر نمی آوریم که مجلس در روزهای اخیر نسبت به وضعیت ارز و افزایش سرسام آور قیمت ها واکنشی نشان داده باشد!
فرمایش رییس مجلس مبنی بر ممنوع بودن مذاکره با آمریکا با عنایت به خلق و خوی کاسب کارانه و دلال گونه پرزیدنت ترامپ هم متین و قابل احترام است. اما اگر قرار است رویکرد فعلی در رابطه با نظام بین الملل و بالاخص آمریکا حفظ شود، آیا نباید تدابیری برای وضعیت اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم ها اندیشیده شود؟ به نظر بهتر نبود اولین برنامه مجلس یافتن راهکارهای قانونی برای عبور از شرایط فعلی باشد؟ با شعار و تیر کشیدن رگ گردن و مشت های گره کرده که نمی شود به مصاف مشکلات سیاسی و اقتصادی رفت.
همه این ها زمانی ارزشمند است که پی آمدش راهکاری مناسب و اصولمند باشد، نه این که صرفا در همین رفتارها متوقف شویم. در نهایت امیدواریم مجلس مستقر به دور از هیجان و رفتارهای پوپولیستی با اطلاع دقیقی که از شرایط و بحران های موجود دارد، هم در تشخیص اهمیت موضوعات و هم نحوه پرداخت به آن به گونه ای عمل کند که رضایت عمومی تامین شود. کاهش ارز پول ملی به اندازه چند هزار واحد پولی در عرض یک هفته عملکرد انقلابی می خواهد و قانونی که بتواند دولت را ملزم به کنترل شرایط نماید.