عبدالمحمد زاهدی شب گذشته در جلسه شورای همیاری‌های شهرداری‌های استان اظهار کرد: این‌که در یک سال اخیر شاهد کاهش میزان صدور پروانه‌های ساخت‌وساز بودیم و درمجموع شاهد کاهش ۳۵ درصدی منابع شهرداری‌ها از این محل هستیم خبر خوبی نیست و نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم که امسال شرایط خوبی نداریم و اگر در سال گذشته یک رونق نسبی را شاهد بودیم اما در سال جاری ساخت‌وسازها بسیار کاهش‌یافته و برای سال آینده نیز چشم‌انداز خوبی نداریم.

استاندار از تلاش مدیرعامل سازمان همیاری‌های شهرداری استان تشکر و خاطرنشان کرد: اینکه مدیر سابق با بیلان مثبت سازمان همیاری‌ها را تحویل دادند باید تشکر کنیم که در این شرایط بدهی ایجاد نکردند و با مدیریت منطقی از شرایط عبور شد.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین رسالت سازمان همیاری‌ها ایجاد درآمد و خدمت به شهرداری‌هاست و باید در ادامه مسیر هم شاهد عملکرد مثبت این سازمان باشیم.

زاهدی ادامه داد: از مدیرکل جدید امور شهری استانداری انتظار داریم نظارت بیش‌تری بر کار شهرداری‌ها داشته باشد البته منظور ما مچ‌گیری نیست اما انتظار می‌رود آموزش نیروها در اولویت باشد تا خطا به حداقل برسد.

وی بیان کرد: اینکه تهران بگوید در کدام سمینار شرکت کنیم فوق تمرکزگرایی است و باید خودمان در استان برنامه‌ریزی کنیم و دوره‌ها بر اساس نیاز شهرداران تدوین و اجرا شود.

استاندار قزوین تصریح کرد: حمایت ما در آموزش و نظارت حین کار است تا در هنگام کار دچار روزمرگی و خطا نشویم و در این میان ارتباط دفتر شهری و شهرداران می‌تواند بیشتر شود تا از مشکلات کم کنیم.

وی در خصوص انتقاد برخی شهرداران از محدودیت‌های قانونی گفت: هر جا قانون دست شما را بسته به ما بگویید مسئولیتش را می‌پذیریم البته ضروری است با دستگاه نظارتی هم ارتباط مستمر داشته باشید و از راهکار آن‌ها هم استفاده کنید.

استاندار قزوین تصریح کرد: ضمن مدیریت هزینه‌ها و نظارت بر عملکرد شهرداران باید با جدیت از جذب نیروهای سفارشی و غیرمتخصص در شهرداری‌ها جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: باید ساماندهی نیروهای شهرداری‌ها جدی گرفته شود اما به نظر می‌رسد دیوار شهرداری‌ها کوتاه است و هر کس شغل می‌خواهد به شهرداری مراجعه می‌کند البته گاهی بی‌عدالتی هم رخ می‌دهد اما اساس کار این است نیروی متخصص جذب شود.

زاهدی تأکید کرد: عمده نیروهای تحمیلی یا تخصص ندارند یا وابسته کسی هستند لذا اگر کسی را شایسته ندیدید بگویید استاندار مخالف است و هیچ نیروی غیرمتخصص و سفارش شده را جذب نکنید.

وی مطرح کرد: انتظار داریم شهرداران با سازمان همیاری‌ها همکاری بیشتری داشته باشند زیرا این ظرفیت می‌تواند ضمن انجام کارهای شما با هزینه‌های کمتر موجب تسریع در اجرای پروژه‌ها شود.

استاندار یادآور شد: شفاف‌سازی، برنامه محور بودن و واقع‌گرایی در مدیریت شهری مهم است و باید موردتوجه شهرداران قرار گیرد.

زاهدی عنوان کرد: لازم است از تجارب شهرداران دیگر استفاده و در آستانه نوروز برای زیباسازی فضای شهری و جذب گردشگر اقدام شود و به‌سرعت آماده‌سازی و مناسب‌سازی شهرها آغاز شود.

انتهای پیام