رئیس قوه مجریه بیان کرد: پیامبر حکومت را بر مبنای قانون، پیام و پیمان اداره کرد. او پیامبری بود که وقتی با مردم مکه را فتح کرد، قرآن آن را فتح مبین نامید.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت با بیان این که در هفته پایانی ماه صفر؛ رحلت پیامبر اسلام و شهادت امام حسن مجتبی و مولایمان علی ابن موسی الرضا قرار داریم گفت: از همه مردم متدین و فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر می‌کنم که در دوران عزاداری اربعین حسینی استانداردهای بهداشتی را مراعات کردند و علی‌رغم اشتیاقی که به زیارت ابی عبدالله حسین، راهپیمایی اربعین و مجالس عزا داشتند، این کار را انجام ندادند.

رئیس جمهور ادامه داد: سفر به عراق انجام نشد و عزاداری هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت، از مردم عزیز و عاشق تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و همچنین می‌خواهیم در ایام پایانی ماه صفر و ایام مصیبت و عزایی که در پایان ماه داریم، همچنان دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

وی با اشاره به این‌که مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره برای زندگی فردی و جمعی خود آموختند و می‌آموزند، اظهار داشت: ما نسبت به زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام باید بیش از آنچه انجام گرفته است، دقت کنیم درس‌آموزی داشته باشیم؛ چراکه زندگی پیامبر نشان‌دهنده بالاترین شخصیت تاریخی انسانی است زیرا نه قبل از او کسی با آن مقام آمد و نه بعد از او کسی به این مقام خواهد آمد.

رئیس دولت ادامه داد: پیامبر اشرف مخلوقات و اخلاق بود، زندگی‌اش الگو بود. پیامبر در قرآن مجید الگو و نمونه برای همه ما تعریف شده است.

وی یادآور شد: پیغمبر الگو و نمونه هم برای جنگ بود و هم صلح، پیامبر بزرگ و مرد نمونه هم عملیات تهاجمی داشت و هم عملیات تدافعی؛ پیامبر روزهایی پیروز شد و روزهایی را هم دفاع کرد.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: پیامبر حکومت را بر مبنای قانون، پیام و پیمان اداره کرد. او پیامبری بود که وقتی با مردم مکه را فتح کرد قرآن آن را فتح مبین نامید.

وی افزود: فتح مکه بزرگترین پیروزی‌های پیامبر است. پیامبر در میدان جهاد آنجایی که توان و نیروی کافی برای جنگ داشت، می‌جنگید و آنجایی که تعداد دشمنان و ابزارها بیشتر بود، فرمان دفاع می‌داد. پیامبر در پناه قدرت خندق در برابر دشمنان ایستادگی کرد. تمام کفار در مدینه احساس امنیت می‌کردند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه، در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد.

روحانی تاکید کرد: پیامبر همه سنن نادرست را از بین برد، ایشان تبخترها و غرورهای نابجا را از بین برد. آنچه نسبت به زنان و جوانان روا می‌شد و به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده به گور کنند، پیامبر عظمتی به زنان داد، همسان مردان.

وی افزود: جامعه‌ای که زنان را ننگ می‌دانست، تولد دختر را رحمت دانست و احترام دختران و پسران مساوی شد و حقوق آنها عادلانه شد. در دوران پیامبر جوانان مقام پیدا کردند و جوانی را به فرماندهی منصوب کرد و به همه گفتند که از او پیروی کنید.

روحانی بیان کرد: پیامبر در جامعه اعتدال را آورد و قرآن امت ما را امت وسط نامید، عنوانی که قرآن برای مسلمانان زمان پیامبر می.پسندد اعتدال است که نه افراط و نه تفریط کنید، ایشان سنت نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد.

وی افزود: در آن زمان علم به عنوان ننگ بود بزرگ قبیله برای کاری که می‌کرد یعنی برای نوشتن و خواندن پیشخدمت مخصوص داشت و نوشتن خودشان را ننگ می‌دانستند در این جامعه پیامبر، علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، بهداشت و نظافت را به عنوان الگوی مهم برای مردم تبیین کرد در مقابل الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن‌ها به حمام نرفتن افتخار می‌کردند.

رئیس دولت دوازدهم گفت: پیامبری که نظافت و پاکیزگی و شستن حداقل پنج نوبت دست برای نمازهای پنج گانه و غسل را در شرایطی برای مردم واجب میداند، نظافت را برای مردم تبیین کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: آزادی و مشورت با مردم را در سرلوحه کار خود قرار می‌داد او هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد اما در عین حال این پیامبر با عظمت که هم پیامبر و حاکم است حق ندارد ذره‌ای از قانون تخطی کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خداوند به پیامبر فرمودند اگر از خط مستقیم کوچکترین تخطی کنید و مسیر حق را ترک کنی دو برابر در دنیا و دو برابر در آخرت عذاب می‌شوی، هیچ کس توفیق نیافت که در سلام از پیامبر سبقت جوید. او بود که در کوچه و خیابان به مردم سلام می‌کرد و از همه سبقت می‌جست، اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم را داشت، ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و همه ابعاد زندگی را مدنظر قرار دهیم.ج

روحانی اظهار داشت: بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیامبر را در نظر می‌گیرند مگر می‌شود در یک مکتب بخشی را قبول و بخشی را قبول نکرد. چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت، رحمت و نرمش در برابر دیگران همه این مجموعه اسلام است. مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام باید بیاموزیم به‌ویژه در این ایام که معطر به نام مبارک آن حضرت و روزهای پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بود.