عصر دیروز خبر بازداشت شهردار یکی از مناطق تبریز و دو تن دیگر از مدیران میانی شهرداری تبریز از طریق منابع آگاه به تحریریه این سایت خبری واصل شد.

پیگیری ها حکایت از آن داشت که این بازداشت ها نیز در راستای پرونده شهردار منطقه ۱ بوده و توسط پاسداران گمنام امام زمان(عج) صورت گرفته است.

بدلیل سکوت مقامات شورای شهر و شهرداری در خصوص ابعاد مختلف این بازداشت ها، تبریزبیدار بر آن شد تا زوایای مختلف این موضوع را پیگیری کند. 

علی آجودان زاده رئیس کمیسیون پیگیری، تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز اولین فردی بود که بدلیل ارتباط با حیطه نظارتی، با وی تماس گرفتیم اما در دسترس نبود و امکان گفتگو با وی ایجاد نشد.

آجودان زاده در زمان دستگیری شهردار منطقه ۱ در گفتگو با خبرنگار ما با قسم جلاله، از علت موضوع ابراز بی اطلاعی کرده بود.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز که بعد از چهار بازداشت مقامات شهرداری در کمتر از یک ماه روزهای خوبی را سپری نمی کند، بعنوان مرجع اصلی موضع گیری این خبر است که تماس تلفنی با وی نیز نتیجه ای در بر نداشت و گوشی همراه او خاموش بود.

در تماس های بعدی نیز موفق به صحبت با شهردار تبریز نشدیم.

اما شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در پاسخ به سوال تبریزبیدار در خصوص علت این بازداشت ها گفت: از جزئیات موضوع اطلاعی نداریم اما ظاهر موضوع به پرونده آسفالت سال ۹۳ و ۹۴ برمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه علت اصلی بازداشت را نمی دانیم، افزود: باید منتظر خبر مراجع قضایی باشیم تا موضوع مشخص شود.

محرم محمدزاده دبیر کمیسیون بررسی، تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز نیز به در این خصوص به خبرنگار تبریزبیدار گفت: تاکنون اطلاعاتی در این رابطه به ما وصول نشده است، وقتی خبر بازداشت افراد اینچنین اطلاع‌رسانی می‌شود فکر نمی‌کنم کذب باشد.

وی ضمن تاکید بر لزوم اطلاع رسانی موضوع از طرف مراجع قضایی بیان داشت: قطعاً وقتی از طرف مراجع ذی‌ربط اطلاع رسانی شود کاملاً درست است اما من تقریباً دو ساعت قبل این خبر را از فضای مجازی دیدم و اطلاعاتی ندارم.

وی ادامه داد: حتی با آقای شهردار نیز تماس گرفتم که گوشی شان خاموش بود ولی به ‌هرحال باید شهرداری اطلاع‌رسانی کند و من اطلاعی از موضوع ندارم.

محمدزاده با اشاره به بی اطلاعی برخی اعضای شورای شهر از این‌خبر نیز اظهار داشت: من از چند عضو شورای شهر نیز پیگیر شدم و آن‌ها نیز از جزئیات خبر اظهار بی‌اطلاعی کردند و گفتند که از فضای مجازی مطلع شده‌اند حال اگر اطلاعات موثقی به دستمان رسید و به اطلاع مردم خواهیم رساند و یا خود شهرداری اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

دبیر کمیسیون تحقیق و‌‌ نظارت شورای شهر خاطر نشان کرد: سوای این موضوع من یک آرزو می‌کنم و آن هم این است که افرادی که به‌عنوان مسئول در یک مقام و یا یک پست منصوب می شوند، نسبت به حفظ بیت‌المال و روحیه امانت‌داری بیت‌المال اهتمام ویژه‌ای داشته باشند من واقعاً نمی‌دانم چرا بعضی از مسئولین این شرایط را به وجود می‌آورند و ای کاش شرایط طوری باشد که یک فرد قبل از این‌که به یک مسئولیت برسد به طور کامل توسط نهادهای ذی‌ربط تحقیق شود و مشخص شود که سابقه اش چیست و در گذشته چه کارهایی انجام داده است.

محمدزاده در ادامه به مهره چینی برخی اعضای شورای شهر در مناطق ‌و سازمان های شهرداری نیز اشاره کرده و گفت: متأسفانه الان باب شده که برخی از اعضای شورای شهر در بسیاری از مناطق و سازمان‌های شهرداری مهره چینی می کنند و با انتخاب برخی معاونین و مدیران شهرداری باعث می‌شوند تا آن افرادی که توسط اعضای شورا منصوب شده‌اند، نتوانند‌ به برخی از خواسته‌های غیرمعقول این‌ها جواب رد دهند و تا زمانی که این مهره چینی ها ادامه داشته باشد شرایط به همین وضع خواهد بود.

وی اضافه کرد: من بارها گفته‌ام که وقتی که یک فرد مسئول می‌خواهد واقعاً با نیت الهی کار کند و به نیت خدمت به مردم و شهر کار کند، برایش نباید فرقی داشته باشد که با یک فرد آشنا کار می‌کند یا با یک فرد غریبه اگر یک مسئول می‌خواهد واقعاً خدمت کند باید با هر فردی کار کند.

این عضو شورای شهر تبریز یاد آور شد: باید بجای مهره چینی ها مدیران را به کار بکشیم و آن قدر مدیران را به کار کردن تشویق کنیم که دیگر وقتی برای این کارها نداشته باشند و به راه درست هدایت شوند.

وی با تاکید بر اینکه  باید در انتخاب مدیران یک مجموعه از جمله شهرداری دقت شود که از میان پاک‌دست‌ترین افراد انتخاب شود، ابراز کرد: نباید توسط برخی افراد معدود آبروی یک شهر از بین برود وقتی که من خبر دستگیری و یا بازداشت مدیران شهرداری را می‌شنوم والله قسم ناراحت می شوم من این افراد دستگیرشده را نمی‌شناسم اما نباید توسط افراد این‌چنینی آبروی مردم یک شهر برود و مردم و جوانان و تمامی شهروندان را نسبت به مسئولین با یک نگاه منفی نگاه کنند.

محمدزاده در پایان گفت: اکنون در شهرداری مدیران و مسئولینی وجود دارند که واقعاً پاک‌دست هستند و اصلاً راضی نیستند یک ریال هم پول کثیف به اموالشان اضافه شود و بسیار آبرومندانه کار می‌کنند. من از خداوند می خواهم آبروی همه ما را حفظ کند.