#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

افزایش قیمت بنزین تبعات خاص خود را در حوزه های مختلف کم کم دارد نشان می دهد که برخی از آنها تا مدتها ادامه خواهد داشت.
در بعد اجتماعی منجر به اعتراض و نهایتا درگیری و آن خسارتهای هنگفت گردید و در بخش سیاسی بی شک تاثیر مستقیم بر انتخابات پیش روی مجلس و میزان مشارکت عمومی خواهد داشت. اما جالبترین و محسوس ترین بخش مربوط به حوزه اقتصادی است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات ناشی از مدیریت مصرف سوخت رای دادند.
دولتی ها و خصوصا وزارت صمت هم در روزهای اخیر با قدرت تمام از صفر بودن احتمال افزایش قیمتها سخن می گوید. رحمانی افزایش قیمت ها به بهانه بنزین را منتفی دانسته و در اظهاراتش قاطعانه از مقابله با این اتفاق سخن گفته است. وی معتقد است که چنین افزایشی حتی در صورت وجود بسیار محدود خواهد بود.
برای این منظور جالب بود که اوضاع و احوال اقتصادی کشور و میزان افزایش قیمتها را در این چند روز مرور نماییم و شرایط بازار را با گفته های مسئولان تطبیق دهیم.
دلار بعد از مدتی جاخوش کردن در دامنه ۱۱ تا ۱۱هزار و ۵۰۰تومان، در هفته گذشته روندی افزایشی به خود گرفت و سکه تا مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالا رفت!
بازار خودرو نیز بی نصیب از این تب و تاب نبود و روز به روز قیمتها نجومی تر می شود. ایران خودرو و سایپا به عنوان دو مجموعه شبه دولتی باز و بعد از قول وزیر افزایش قیمت تا ۱۵ میلیون تومان داشته اند و قیمت برخی از کالاهای مصرفی از جمله گوجه فرنگی و انواع میوه جات در طول یک هفته اخیر به شدت افزایش یافته است. بارها طی این چند روز اعلام شد که افزایش کرایه نخواهیم داشت و در عمل با یک تحقیق میدانی ساده می توان پی برد که افزایش ۲۰ درصدی کرایه ها علنا اجرا می شود.
شاید مسئولان دولتی معتقد باشند که این افزایش ها مقطعی و حاصل بار روانی حاصل از افزایش بنزین است و پس از مدتی فروکش خواهد کرد. اما سابقه نشان داده که شرایط روانی حاکم بر برخی از اجناس بعضا به گونه ای است که امکان تجربه قیمت قبلی تقریبا امری محال است.
دولت دلیل عمده افزایش نرخ ارز را در مقطعی هیجانی شدن دادوستد آن قلمداد می کرد و ایضا وضعیت قیمتها در بازار خودرو را.
برای نمونه خودروی سواری پراید که با افزایش قیمتی نزدیک به ۱۳۰ درصد همراه بود هیچ گاه دیگر به قیمت قبلی خود بازنگشت و معلوم نیست افزایش قیمتهای فعلی بعد از فروکش کردن هیجان خود ساخته دولت متوقف و شرایط به حالت قبل باز خواهد گشت یا نه؟
تجربه تاریخی ما احتمال چنین اتفاقی را بعید می داند. افزایش قیمت بنزین و حجم نقدینگی حاصل از واریز ما به التفاوت قیمت بنزین به حساب سرپرستان خانوار در چند روز اخیر بی شک تورم لجام گسیخته ای را در روزها و ماه های آینده به بار خواهد آورد. از این رو عاجزانه از مسئولان امر تقاضا داریم که در مورد مسائلی که امکان تحقق ندارند اظهار فضل ننمایند و سرمایه اجتماعی به نام اعتماد عمومی را بیش از این خدشه دار نکنند.
هر مصاحبه ای مبنی بر کنترل قیمتها جز با تمسخر و نیشخند افکار عمومی همراه نیست زیرا که در عمل آنچه مشاهده می کنند متفاوت از گفته های مدیران عالی دلسوز ماست!
افزایش قیمت به همان دو دلیلی که ذکر شد امری طبیعی و لاجرم رخ دادنی است، از این رو خواهشمندیم در مورد موضوعاتی سخن بگویید که توان اجرای آن را دارید.
نمی گذاریم و بر خورد می کنیم و کسی حق ندارد، دیگر تاریخ مصرف گذشته هستند و هیچ شهروندی اعتنایی به آن ندارد.