تیم ملی اردن که نمایش فوق‌العاده‌ای در دور اول جام ملت‌های آسیا داشت و با دو برد غیر قابل تصور برابر استرالیا و سوریه، زودتر از سایر تیم‌ها صدرنشینی‌اش در مرحله گروهی را قطعی کرد، در سومین مسابقه با ترکیب تیم دوم خود به تساوی برابر فلسطین رسید تا با سه تساوی و سه کلین‌شیت به مرحله یک هشتم نهایی برسد، اما شاگردان بورکلمانز امروز که در نخستین بازی دور حذفی برابر ویتنام قرار گرفتند، با وجود برتری در نیمه اول، در ۹۰ دقیقه به تساوی رضایت دادند و در نهایت در ضربات پنالتی شکست خوردند تا ویتنامی‌ها با خلق شگفتی و حذف شگفتی‌ساز دور گروهی، به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌ها صعود کنند.

بهاء عبدالرحمن با شوت تماشایی گل اول ردن را در دقیقه ۳۹ به ثمر رساند، اما نوین چانگ فونگ، ستاره خط حمله ویتنام در دقیقه ۵۱ حرکت تاکتیکی تیمش را تبدیل به گل کرد تا بازی در طول ۹۰ دقیقه و وقت‌های اضافه با تساوی یک بر یک خاتمه پیدا کند.

ملی پوشان ویتنام که در گروه D دو باخت مقابل عراق و ایران داشتند و با برتری در آخرین مسابقه برابر یمن و تنها بر حسب بازی جوانمردانه جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها را به دست آوردند، امروز بعد از شگفتی‌سازی در ۱۲۰ دقیقه، در ضربات پنالتی هم به برتری ۴ بر ۲ مقابل اردن رسیدند تا به دور یک چهارم نهایی این رقابت‌ها برسند و منتظر یکی از تیم‌های ژاپن و عربستان باشند.

 

جام ملت‌های آسیا – امارات ۲۰۱۹ / مرحله یک هشتم نهایی
یکشنبه: ۹۷/۱۰/۳۰ ؛ ساعت ۱۴:۳۰
استادیوم: آل مکتوم- دبی
داور: علیرضا فغانی(ایران)؛ کمک‌ها: رضا سخندان و محمدرضا منصوری؛ داور چهارم: ابوبکر العمری(عمان)؛ کمک داوران پشت دروازه: مهند قاسم سارای(عراق) و لیو کوک‌من(هنگ کنگ).

 

تیم ملی اردن

 

 

 • عامر شفیع
 • انس بنی یاسین
 • طارق خطاب
 • فراس شلبایه
 • سالم العجالین
 • سعید مرجان(۷۱- بهاء فیصل)
 • بهاء عبدالرحمن
 • خلیل بنی عطیه
 • موسی محمد التعمری(۱۰۱- احمد عرسان)
 • یاسین البخیت(۹۸- احسان حداد)
 • یوسف الرواشده(۲+۱۰۵- احمد سمیر)

 

سرمربی: ویتال بورکلمانز

تیم ملی ویتنام

 

 

 • دانگ وان لام
 • دو دوی مان
 • کو انگوک های
 • بی تی دانگ
 • دوآن وان هائو
 • نوین ترانگ هوانگ(۱۱۷- ترانگ مین وونگ)
 • نوین هوی هانگ(۹۶- نوین وان توآن)
 • دو هانگ دانگ
 • نوین چانگ های
 • فان وان دوک(۱+۱۰۵- لونگ سون ترانگ)
 • نوین چانگ فونگ(۷۷- نوین تین لین)

 

سرمربی: پارک هانگ سئو

اخطار

خلیل بنی عطیه(۵۷) از اردن

 

 

شرح گل

اردن ۱ – ویتنام صفر (دقیقه ۳۹: بهاء عبدالرحمن): خطای دو ضرب اعلام شده به سود اردن روی خط محوطه جریمه ویتنام را یوسف الرواشده برای بهاء عبدالرحمن کاشت تا این هافبک با شوتی استثنایی به کنج دروازه بفرستد و گل اول تیمش را به ثمر رساند.

 

اردن ۱ – ویتنام ۱ (دقیقه ۵۱: نوین چانگ فونگ): ارسال تند و تیز و دقیق نوین ترانگ هوانگ از سمت راست زمین به مقابل محوطه ۶ قدم را نوین چانگ فونگ از مقابل پای انس بنی یاسین با شوتی تک ضرب وارد دروازه اردن کرد و گل تساوی ویتنام را زد.

 

 

 

ضربات پنالتی

ویتنام ۱ – اردن صفر : عامر شفیع به سمت راست شیرجه زد ولی ضربه پنالتی انگوک های به مرکز دروازه رفت و تبدیل به گل شد.

ویتنام ۱ – اردن ۱ : شوت محکم بهاء عبدالرحمن به مرکز دروازه گل اول اردن در ضربات پنالتی را رقم زد.

ویتنام ۲ – اردن ۱ : ضربه هانگ دانگ به سمت راست دروازه با عبور از زیر دستان عامر شفیع تبدیل به گل شد.

ویتنام ۲ – اردن ۱ : شوت پُر قدرت بهاء فیصل به تیرک افقی دروازه برخورد کرد و تبدیل به گل نشد.
ویتنام ۳ – اردن ۱ : لونگ ترانگ پنالتی سوم ویتنام را خلاف جهت عامر شفیع وارد دروازه کرد.
ویتنام ۳ – اردن ۱ : دانگ وان لام با شیرجه به سمت راست دروازه پنالتی سوم اردن توسط احمد را مهار کرد.

ویتنام ۳ – اردن ۱ : شوت زمینی ترانگ مین به سمت راست دروازه را عامر شفیع مهار کرد تا امیدهای اردن برای صعود زنده شو.
ویتنام ۳ – اردن ۲ : عرسان با شوت به سمت راست خود دانگ وان را فریب داد و گل دوم اردن در پنالتی را به ثمر رساند.
ویتنام ۴ – اردن ۲ : تی دانگ بزرگترین شگفتی جام را رقم زد و با شوت به سمت راست دروازه، گل چهارم ویتنام را زد و صعود تیمش را رقم زد.

 

لحظات حساس

دقیقه ۷: پاس بلند هانگ دانگ از میانه زمین نزدیک بود با پاس به عقب اشتباه سالم العجالین با ضربه سر تبدیل به گل شود که عامر شفیع توپ را در اختیار گرفت.

دقیقه ۹: شوت راه دور وان هائو با پای چپ از میانه زمین دقت لازم را نداشت و به بیرون رفت.

 

دقیقه ۱۲: ضربه ایستگاهی خطرناک عبدالرحمن از سمت چپ زمین را سالم العجالین نتوانست استفاده کند تا توپ از محوطه جریمه ویتنام دفع شود.

 

دقیقه ۱۷: پاس در عمق عبدالرحمن و شوت پای چپ و زمینی یوسف الرواشده را دانگ وان در حالت درازکش جمع کرد.

 

دقیقه ۲۰: ارسال زیبای فراس شلبایه از جناح راست زمین در موقعیت بسیار خوبی به یاسین البخیت رسید ولی شوت کم دقت او از روی دروازه ویتنام راهی اوت شد.

دقیقه ۲۶: موسی التعمری نفوذ خوبی از سمت راست محوطه جریمه ویتنام داشت ولی حرکت در عرض و شوت زمینی او را دانگ وان به راحتی جمع کرد.

 

دقیقه ۲۸: سانتر تند و تیز چانگ فونگ از روی ضربه آزاد میانه زمین با عبور از روی سر وان هائو به سمت دروازه اردن رفت که عامر شفیع توپ را در آغوش گرفت.

 

دقیقه ۳۶: شوت محکم وان هائو از پشت محوطه جریمه را عامر شفیع دفع کرد و در ریباند نیز ملی پوش ویتنامی نتوانست در نبرد تن به تن با انس بنی یاسین ضربه نهایی را بزند تا توپ به اوت برود.

 

دقیقه ۳۶: شوت محکم وان هائو از پشت محوطه جریمه را عامر شفیع دفع کرد و در ریباند نیز ملی پوش ویتنامی نتوانست در نبرد تن به تن با انس بنی یاسین ضربه نهایی را بزند تا توپ به اوت برود.

 

دقیقه ۴۳: شوت پُر قدرت هانگ دانگ از فاصله ۳۰ متری را عامر شفیع با واکنشی تماشایی از زیر طاق دروازه بیرون کشید و راهی کرنر کرد.

 

دقیقه ۱+۴۵: شوت روی پای ناگهانی و چرخشی ترانگ هوانگ از میانه زمین را عامر شفیع دفع کرد و در ادامه طارق خطاب توپ را به کرنر زد.

 

 

دقیقه ۵۸: فراس شلبایه با جای‌گیری خوب مقابل تیرک اول دروازه اجازه نداد سانتر ترانگ هوانگ از کرنر مسقتیما وارد دروازه شود.

دقیقه ۵۸: ضربه سر بی تی دانگ روی توپ ارسالی از کرنر به بیرون رفت.

دقیقه ۶۰: انس بنی یاسین منجی دروازه اردن شد و اجازه نداد ضربه چیپ وان دوک که از عامر شفیع عبور کرده، تبدیل به گل شود.

دقیقه ۶۱: دفع ناقص عامر شفیع به انگوک های رسید که پاس به عقب او و شوت روی پای ترانگ هوانگ از بالای دروازه اردن به اوت رفت.

 

دقیقه ۶۹: ضربه پشت سر چانگ فونگ به شکل خطرناکی از روی دروازه اردن راهی اوت شد.

 

دقیقه ۷۴: شوت پُر قدرت هانگ دانگ را عامر شفیع به سختی برگشت داد.

 

دقیقه ۷۵: شوت سر ضرب موسی التعمری با اختلاف زیادی از دروازه ویتنام به بیرون رفت.

 

دقیقه ۹۰: شوت وان دوک به مدافعان اردن برخورد کرد و به میانه زمین رفت که در ادامه شوت تین لین بی‌دقت بود و راهی اوت شد.

 

 

دقیقه ۱۰۳: شوت عبدالرحمن از روی ضربه ایستگاهی را دانگ وان به زحمت دفع کرد.

 

دقیقه ۱۰۴: شوت راه دور احمد عرسان ثمری نداشت و با فاصله زیادی از دروازه ویتنام به اوت رفت.

 

دقیقه ۱۱۸: ضربه سر بهاء فیصل روی توپ ارسالی از میانه زمین را دانگ وان مهار کرد.

 

 

بهترین بازیکن

با وجود اینکه نوین ترانگ هوانگ، هافبک ویتنام با جنگندگی بالا بارها مانع از شکل‌گیری حملات اردنی‌ها شد و یک پاس گل زیبا هم داد، اما دانگ وان لام، دروازه‌بان ویتنام نمایش تاثیرگذارتری نسبت به او داشت و علاوه بر دفع سه موقعیت در جریان ۱۲۰ دقیقه، در ضربات پنالتی هم یک ضربه تاثیرگذار را گرفت تا بیشترین نقش در برتری تیمش برابر اردن را داشته باشد.

 

 

در حاشیه

* نفرات اصلی تیم ملی اردن در بازی امروز مقابل ویتنام، مشابه ترکیبی است که بورکلمانز آنها را در مرحله گروهی برابر استرالیا به میدان فرستاد.

* ترکیب تیم ملی ویتنام در مسابقه امروز نسبت به دیدار دور گروهی مقابل ایران یک تغییر داشته که نوین هوی هانگ به جای فام دوک هوی بازی می‌کند.

 

* در دقیقه ۱۰ علیرضا فغانی به کادر فنی تیم ویتنام بخاطر اعتراض‌ها و حضور پُر تعدادی که در محوطه مربیان دارند، تذکر داد.

 

* در دقیقه ۸۰ برخورد مشکوک به پنالتی بعد از زمین افتادن بهاء فیصل اتفاق افتاد که فغانی در فاصله دو متری او اعلام کرد برخوردی اتفاق نیافتاده است.

 

* فغانی یکی از اعضای کادر فنی اردن را به دلیل اعتراض از کنار زمین اخراج کرد.

 

 

اتفاق ویژه

تیم ملی ویتنام که به‌عنوان تیم سوم گروه D راهی مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها شده بود و به نظر می‌رسید برابر اردن شگفتی‌ساز و صدرنشین گروه B از پیش حذف شده باشد، اما توانست بزرگترین شگفتی جام ملت‌ها را خلق کند و با جبران یک گل در جریان مسابقه و تساوی در ۱۲۰ دقیقه، در ضربات پنالتی صاحب برد تاریخی و ارزشمندی شود.