#روزنامه امین

#سرمقاله

#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

از زمان آغاز ورود ویروس کرونا به کشور مسئله کمبود لوازم بهداشتی پیشگیری از انتقال ویروس مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده به یکی مسائل مهم کشور تبدیل شده است به گونه ای که در چند روز نخست تمامی این اقلام در اکثر داروخانه ها نایاب شد.
پس از کیمیا شدن این لوازم، اخباری مبنی بر کشف انبارهای احتکار این اقلام و دستگیری محتکران در رسانه ها مخابره شد. اما نقطه عطف این ماجرا نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت به رئیس شورای عالی امنیت ملی بود. دردنامه وزیر محترم بهداشت و وجود بازار سیاه در این اوضاع بی ریخت بهداشتی چیزی شبیه تراژدی بود.
نمکی می گوید وزارت بهداشت فقط توانسته یک میلیون ماسک تهیه کند اما شبکه ای فرصت طلب به راحتی اعلام می کند که دویست میلیون ماسک را میتواند ۲۴ ساعته با فلان قیمت در فلان جا عرضه کند!
افشاگری های وزیر به این مورد خاص منتهی نشد و اتهام عوام فریبی به وزیر صمت، بخش دیگری از واقعیت اقتصادی ایران را به وضوح نمایان کرد. نمکی ادعای تولید ۵ میلیون ماسک را فریب افکار عمومی دانسته و آن را دروغی بزرگ دانسته است.
در همین ارتباط توکلی نماینده سابق مجلس هم در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواستار حمایت از وزارت بهداشت برای مقابله با مافیای تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا شد. این اظهارات واکنش به جا و امیدوار کننده منتظری دادستان محترم کشور را در پی داشت و از اتهام افساد فی الارض در خصوص این افراد استفاده کرد و نامه به رییس جمهور هم توسط روحانی به وزارت اطلاعات ارجاع شد.
در همین رابطه و با توجه به شرایط فعلی کشور که ماسک و سایر لوازم بهداشتی را تبدیل به یک کالای استراتژیک کرده است، ذکر مطالبی خالی از لطف نخواهد بود. نامه وزیر نشان داد که موضوع با پلمپ چند داروخانه و دستگیری چند محتکر خرد قابل حل نخواهد بود. قدرتی که طبق ادعای نمکی بتواند روزانه دویست میلیون ماسک را تهیه کند، قطعا فلان خرده پای خیابان ناصر خسرو نیست و بایستی نگاه نهادهای امنیتی و قضایی به این موضوع نگاهی فراخ تر و گسترده تر باشد. افرادی که در مقابل یک وزیر گردن کشی می کنند، و توان تامین این حجم از کالا با قیمت های گزاف را دارند، قطعا آفتابه دزد نیستند.
هر چند در برهه های مختلف رفتارهای رهبر کره شمالی با متخلفان اسباب طنز و تعجب رسانه ها و جهانیان را به دنبال داشته ولی احساس می شود که نسخه تجویزی برای کسی که بیخیال از وضعیت خطرناک فعلی در جهت اخلال در سلامت عمومی و البته تحت الشعاع قراردادن آبروی نظام برآید، همان نسخه کیم جونگ اونی است. تا دیگر احدی به خود اجازه ندهد که سلامت یک جامعه را بازیچه شهوات اقتصادی خود نماید.
اظهارات وزارت صمت هم در جای خود قابل تامل است و از نمکی بخاطر افشای این اکاذیب ممنونیم. آن چه در این برهه حساس می تواند نوعی آرامش به جامعه تجویز نماید، صداقت در رفتار و گفتار است، چیزی شبیه آن چه نمکی این روزها عامل آن است.
ضعف وزارت صمت در تامین لوازم ضروری در بازار نیازمند اخذ توضیحات توسط مجلسی بود که این روزها در تعطیلات زودرس نوروزی به سر میبرد.
نهایتا خواست عمومی آن است که با توجه به شجاعت و قاطعیتی که از دادستان محترم و شخص رییس محترم دستگاه قضایی داریم، در اسرع وقت موارد مطروحه در نامه وزیر بررسی و نتیجه آن در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.