رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم:

«ستدفن بضعه منى بخراسان ما زارها مكروب الا نفس الله كربته ولا مذنب الا غفر الله ذنوبه.»

پاره تن من در خراسان دفن خواهد شد، هیچ گرفتار و گنه‏كارى اورا زیارت نكند جز این كه خداوند گرفتارى او را برطرف سازد وگناهانش را ببخشاید.

(عیون اخبار الرضا، ج‏۲، ص‏۲۵۷)

 

امام هادى علیه السلام می‌فرمایند:

«هر کس حاجتى دارد، باید به زیارت قبرجدم، على بن موسى الرضا – علیه السلام – در طوس بشتابد. او باید با غسل به زیارت رود و دو رکعت نماز نزد سر آن حضرت (بالاى سر) بخواند و در قنوت حاجت خود را بخواهد. همانا دعایش مستجاب خواهد شد، اگر خواسته او گناه یا قطع رحم نباشد.»

(وسائل الشیعه، ج. ۱۴، ص. ۵۶۹)

 

و نيز فرمود:

بارگاه ملكوتى حضرت رضا عليه السلام بقعه اى از بقعه هاى بهشت است كه هيچ مؤمنى آن را زيارت نكند، مگر اينكه خداوند او را از آتش ‍ آزاد و وارد بهشتش نمايد.

 

محمد بن سليمان گفت: به حضرت جواد عليه السلام گفتم:

شخصى حج واجب خود را به جا آورده پس ‍ از آن به حج عمره رفته و در مراجعت به زيارت رسول اكرم صلى الله عليه و آله نايل شده است؛ بعدا به نجف رفته، على عليه السلام و امام موسى كاظم عليه السلام را زيارت كرده است ؛ باز در همين ايام وضعش از نظر مالى به گونه اى است كه نمى تواند عازم حج شود؛ حال بفرمائيد به حج برود، افضل و برتر است يا به توس رفته، حضرت رضا عليه السلام را زيارت كند؟ فرمود: در صورتى كه در ماه رجب باشد به خراسان رفته، پدرم حضرت رضا عليه السلام را زيارت كند بهتر است.

(بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۳۳)

 

امام جواد «علیه السلام» فرمود:

«من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند وحق او را بشناسد.»

(عیون اخبارالرضا، ج ۲، ص ۲۵۶)

 

ابراهيم جعفرى از مهران چنين نقل كرده است كه گفت:به خدمت حضرت جواد عليه السلام رسيدم و سؤ ال كردم:

كسى كه پدر شما را در توس ‍ زيارت كند، چه امتيازى دارد؟فرمود: هر كه قبر پدرم را در توس زيارت كند، خداوند گناهان گذشته و آينده اش را مى آمرزد.

(کافی، ج ۴، ص ۵۸۵)

 

على بن مهزيار گفت: به حضرت جواد عليه السلام گفتم:

پاداش زائر حضرت رضا عليه السلام چيست؟ فرمود: به خدا قسم بهشت.

(بحارالانوار، ج ۱۰۲، ص ۳۶)

 

حمزة بن حمران از امام صادق عليه السلام نقل مى كند كه فرمود:

هر كه نواده مرا در توس خراسان با معرفت به حقش، زيارت كند اجر هفتاد شهيد از شهدايى كه در كنار رسول اكرم صلى الله عليه و آله پيكار كرده اند، به او داده مىشود. عرض كردم، فدايت شوم. عرفان به حقش چگونه است ؟ فرمود: بداند كه او امام واجب الاطاعه و غريب و شهيد است.

(من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۵۸۴)

 

در روایت دیگری از امام صادق «علیه السلام» چنین نقل شده است:

«مردی از فرزندان موسی بن جعفر به پا خواهد خواست، نام او مانند نام امیرالمؤمنین، علی است و او در طوس در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد. او به وسیله سم کشته و در همان جا غریبانه دفن خواهد شد. هرکس او را زیارت کند در حالی که حقش را بشناسد، خدا پاداش کسانی را به او خواهد داد که قبل از فتح مکه در راه خدا انفاق کرده و جنگیده اند»

(من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص ۵۸۳)

 

علی بن مهزیار می گوید: به امام جواد«علیه السلام» عرض کردم:

آیا زیارت حضرت رضا «علیه السلام» فضیلت بیش تری دارد یا زیارت امام حسین «علیه السلام» حضرت فرمود:  «زیارت قبر پدرم با فضیلت تر است؛ زیرا همه مردم به زیارت امام حسین می روند، اما قبر پدرم را تنها شیعیان خاص زیارت می کنند»

(کافی، ج ۴، ص ۵۸۴)

 

حضرت عبدالعظیم حسنی می گوید: از امام هادی «علیه السلام» شنیدم که فرمود:

«مردم قم و آبه آمرزیده هستند؛ چون در طوس به زیارت جدم علی بن موسی الرضا «علیه السلام» می روند. آگاه باشید! هر که به زیارت آن حضرت بشتابد و در راه رفتن به طوس قطره ای از آسمان بر سر او فرود آید، حتی اندکی به رنج و زحمت افتد، جسم او بر جهنم حرام خواهد شد»

(جامع احادیث الشیعة، ج ۱۵، ص ۴۸۷)