نخست وزیر، ادوارد فیلیپ این تصمیم دولت را در یک نشست خبری اعلام کرد.

تصمیم تازه دولت عصر دوشنبه در جریان یک نشست فوق‌العاده بحران در کاخ الیزه به ریاست امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری و با حضور ده وزیر دیگر کابینه او از جمله کریستوف کاستانر، وزیر کشور اتخاذ شده است. ماکرون برای شرکت در این نشست، سفر برنامه‌ریزی شده خود به صربستان را به تعویق انداخته بود.

منابع نزدیک به مقام‌های رسمی در پاریس به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دولت تصمیم دارد به جز تعویق اجرای طرح مالیاتی برای سوخت و با خریدن زمان، تدابیر دیگری نیز برای آرام کردن فضای اعتراض و خروج از بحران پیدا کند.

لغو برنامه دیدار نخست‌وزیر با نمایندگان جلیقه‌زردها

همزمان با انتشار خبر مربوط به تعویق طرح دولت، ماتینیون، دفتر نخست‌وزیری فرانسه اعلام کرد ادوارد فیلیپ برنامه دیدار بعد از ظهر سه‌شنبه با نمایندگان جلیقه‌زردها را لغو کرده است. دلیل این امر همان تصمیم دولت برای تعویق طرح افزایش مالیات سوختی اعلام شده است.

در حالی که فرانسه هنوز در شوک خشونت‌های روز شنبه به ویژه در پاریس است، استانیسلاس گرینی، نماینده جدید حزب حاکم می‌گوید که تصمیم روز دوشنبه دولت، اوضاع را در کشور آرام خواهد کرد.

ادامه اعتراض‌ها

به نظر می‌رسد دولت فرانسه قصد دارد تا با اعلام این تصمیم اوضاع کشور را آرام کند، اما ظاهرا این عقب‌نشینی ضمنی هنوز تغییری در وضعیت ناآرام کشور ایجاد نکرده است.

از سویی جلیقه‌زردها این تصمیم را ناکافی می‌دانند و از سوی دیگر معترضان در سراسر کشور با فراخوان برای «سه‌شنبه سیاه» به اعتراض خود ادامه می‌دهند.