او گفت که این عملیات انتقام از شکست داعش در باغوز، آخرین پایگاه “دولت اسلامی” در سوریه بوده است. پس از پنج سال غیبت، رهبر “دولت اسلامی” (داعش) بار دیگر در یک ویدئوی تبلیغاتی برای پیروان و دشمنان خود پیام فرستاد. ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در ویدئویی که روز دوشنبه ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) در رسانه‌های نزدیک به داعش، از جمله “الفرقان” انتشار یافت، به پایان درگیری‌های ماه مارس و شکست داعش در شهر باغوز، آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه و نواحی مرزی با عراق، اشاره می‌کند. بغدادی در این ویدئو می‌گوید که حملات سریلانکا که منجر به کشته شدن ۲۵۰ نفر شد، به انتقام از شکست باغوز صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رهبر داعش در این ویدئو می‌گوید: «برادران شما در سریلانکا با انفجارهای انتحاری خود، قلوب اعضای توحیدی “دولت اسلامی” را تسکین دادند، و بدین گونه در ایام عید پاک، لرزه بر بستر صلیبیون مسیحی افکندند تا انتقام خون برادران باغوز را بگیرند.» ابوبکر بغدادی در این ویدئو افزود: «این بخشی از انتقامی است که صلیبیون باید درانتظار آن باشند.» شهر باغوز، آخرین منطقه تحت تسلط داعش در ۲۲ مارس ۲۰۱۹ (اول فروردین ۹۷) به دست “نیروهای دموکراتیک سوریه” افتاد. سخنگوی این نیرو از پیروزی کامل بر داعش خبر داد.

مصطفی بالی، یکی از سخنگویان “نیروهای دمکراتیک سوریه”، گفته بود که شهر باغوز در نزدیکی مرز عراق به طور کامل به تصرف درآمد و به این ترتیب “خلافت” جغرافیایی گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی عراق و شام” منهدم شد. داعش از پنج سال پیش موفق شده بود منطقه‌ وسیعی را در عراق و سوریه فتح کند. باغوز آخرین سنگر این گروه بود. در پی این آخرین نبرد، صدها تن از نیروهای داعش کشته شدند و هزاران نفر به اسارت درآمدند. در پی این شکست، بخشی از شبه‌نظامیان داعش به بیابان‌های اطراف باغوز در خاک سوریه عقب‌نشینی کردند.

هنوز مشخص نیست که این ویدئوی ۱۸ دقیقه‌ای در کجا ضبط شده است. این ویدئو ابوبکر بغدادی را نشان می‌دهد که چهارزانو پشت به مخده‌ای نشسته است و با سه تن که صورت خود را پوشانده‌اند گفت‌وگو می‌کند. طی سال‌های گذشته خبر از مجروح شدن یا بیماری و حتا مرگ او بارها در برخی گزارش‌ها انتشار یافته بود، اما در این ویدئو دستکم در ظاهر نشانی از آسیب بدنی در او دیده نمی‌شود. دولت آمریکا ۲۵ میلیون دلار برای سر او جایزه تعیین کرده است. البغدادی آخرین بار با خطبه خود در مسجد جامع نوری شهر موصل در اوایل ژوئیه ۲۰۱۴ پیام ویدئویی فرستاد و اعلام خلافت کرد. او در آن ویدئو مسلمانان را به بیعت با خلافت خود فراخواند.