#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

 

شاید از ماه ها قبل میشد پیش بینی کرد که قاضی القضات بعدی، از آستان قدس رضوی می آید. حدس و گمان ها درست از آب درآمد و نهایتا در ساعات پایانی پنجشنبه خبر انتصاب سیدابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه رسما اعلام شد.
دیدگاه های مختلفی در خصوص این انتصاب وجود دارد و نظرهای متنوعی در این رابطه مطرح شده است، اما هر چه که باشد به هرحال جانشین آملی لاریجانی، کسی جز سید ابراهیم رئیسی نیست و با هر نگاهی که به این انتصاب بنگریم و آن را مورد ارزیابی قرار دهیم این یک واقعیت است که ما با فصل تازهای در عمر فعالیت های دستگاه قضایی روبرو هستیم، دورهای که به احتمال بسیار جدید یک دهه به طول خواهد انجامید.
در چند روزی که از این انتصاب و البته مراسم معارفه وی می گذرد، در کنار پیام های تبریک نامه هایی نیز از سوی برخی دغدغه مندان و رجل سیاسی به رئیس جدید دستگاه قضایی نوشته شده است. از مطهری و احمدی نژاد تا درخواست های محیط زیستی کلانتری!
رییس جدید دستگاه قضایی خود نیز بی شک شرایط حساس کشور و اهمیت رفتار دستگاه قضایی را در روزهایی که متاسفانه خبرهای ناخوشایندی از اقتصاد کشور به گوش می رسد، به خوبی درک می کند. کمتر روزی را سراغ داریم که خبری از اختلاس و مال مردم خوری و دستگیری در میان نباید و هنوز جامعه از شوک اختلاس در پتروشیمی و ارقام سرسام آور آن پرونده نگذشته بود که اختلاس در بانک کشاورزی و دستگیری رییس سابق آن سوژه رسانه ها گردید. البته این روزها شاهد دادگاه حسین هدایتی نیز هستیم و پرونده بابک زنجانی هم از آن دست پرونده های سنگینی است که در حال جریان است.
دستگاه قضایی این روزها یکی از پر مشغله ترین دوران های حیات خود را بعد از انقلاب سپری می کند و کانون توجه افکار عمومی است و تنها ملجا مردمان شریف این مرز و بوم برای احقاق حق و باز پس گیری بیت المال است حتی اگر به تعبیر حضرت امیر کابینه زنان شان شده باشد. خود نیز در مراسم معارفه و هم بعدا به مهمترین مسئله موجود اشاره داشتند. خط قرمزی در این دستگاه برای برخورد با جرم و تخلفات وجود ندارد و همین گفته ها در بدو امر موجی از امید را در افکار عمومی برانگیخته است و این انتخاب را به مبارکی گرفته اند.
تعارف نداشتن با متخلفین و اجرای تمام و کمال قانون از عمده خواسته های این روزهای مردم از دستگاه قضایی است. این که برخی تحریم های بین المللی را پیراهن عثمان کرده باشند تا از این نمد کلاهی برای خود ببافند و در میان برخی از مسئولان مسابقه مال مردم خوری به راه بیافتد، به دور از آرمان های انقلاب و خواست رهبری و البته شهروندان فهیم این مرز و بوم است. باشد که ابراهیم دستگاه قضایی طرحی دگر اندازد و اندیشه های شومی را که از راه ترویج فساد اقتصادی کمر به نابودی نظام بسته اند، ناکام گذارد. در برخورد با فساد تعلقات جناحی و حزبی نادیده انگاشته شود و شرایط به گونه ای ترتیب داده شود که امکان طرح موضوعات مختلف از سوی رسانه های دلسوز فراهم شود.
در این شکی نیست که نوع رابطه مسئولان این قوه با رسانه ها و امکان نقد عملکرد این دستگاه می تواند افق روشنی را برای این قوه در ادامه ترسیم نماید.
زدودن هاله غیر قابل نقد بودن و ایجاد شرایطی برای ایجاد تعامل بیشتر بین رسانه ها و دستگاه قضایی می تواند این سید بزرگوار را در اجرای کامل قانون و ستاندن حقوق مردم کمک حال بزرگی باشد.
سو تفاهم ایجاد شده در خصوص نقد ناپذیری این دستگاه به زعم نگارنده با نفس تازه ای که بر روح این دستگاه دمیده شده، برطرف خواهد شد. رسانه ها همواره جز در جهت تنویر افکار عمومی و اجرای صد درصدی قانون حرکت نکرده اند و می توان با کمک آنان انقلابی در دستگاه قضایی به وجود آورد و پای کار آمدن جوانان، انعطلاف ناپذیری در برابر فساد، حفظ حداکثری استقلال این قوه و ایجاد فرصتی برای نقد از جمله اقداماتی است که به باور همه ما، شدنی و لایق این نظام و انقلاب است. با دمیدن روحی تازه به کالبد این قوه همه ما منتظر اخبار خوش از تریبون این دستگاه حساس و تاثیر گذار هستیم.