آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به رفت و آمد‌های دیپلماتیک اخیر در بغداد و بازگشایی سفارتخانه عربستان سعودی در این شهر که پس از ۳۰ سال صورت می‌گیرد، از رسیدن عصر تازه تعاملات عراق با کشور‌های دیگر خبر می‌دهد.
برهم صالح، رئیس جمهور عراق، ماه گذشته میلادی در گفتگویی با این خبرگزاری گفت «عراق به وضعیت همسایگی باز می‌گردد» و با پی گرفتن سیاست «نخست عراق» بیش از این تحمل نمی‌کند که گرفتار دعوا‌های منطقه‌ای شود.
صالح گفت: «نزدیک به چهار دهه عراق میدانی بود که هرکسی دستور کار خودش را با هزینه مردم عراق پیش می‌برد. اکنون زمانی است که می‌گوییم به یک نظم سیاسی جدید نیاز است… که در آن عراق باید ستونی مهم باشد.»
این کشور که در حال بلند شدن از میان ویرانه‌های جنگ سه ساله علیه داعش است، باید برای بازسازی و بازگشت ده‌ها هزار آواره آماده شود. خلافت داعش اگرچه از بین رفته است، اما آن‌ها به روش‌های ترور هدفمند، خودرو‌های بمب گذاری شده و حملات انتحاری روی آورده اند.
شبه نظامیان مورد حمایت ایران هم که در کنار نیرو‌های امنیتی عراق علیه داعش می‌جنگیدند اکنون به چالشی برای دولت مرکزی تبدیل شده اند. اقتصاد نفتی این کشور هم از فساد گسترده رنج می‌برد.
راندا اسلیم، عضو ارشد «موسسه خاورمیانه» در واشنگتن، اخیرا نوشته بود: «مسیر عراق برای اعاده نقش رهبری در جهان به میزان موفقیت رهبران در مواجهه با چالش‌های امنیتی و اقتصادی داخلی بستگی خواهد داشت.»
با شدت گرفتن تنش‌های میان آمریکا و ایران، بغداد که با هر دو طرف روابطی مستحکم دارد، باید بتواند تعادلی ظریف ایجاد کند.
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، در نخستین سفر خارجی خود ماه گذشته به مصر رفت تا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور، دیدار کند. آن‌ها سپس در نشستی سه جانبه با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، شرکت کردند تا بر تقویت همکاری‌های اقتصادی تاکید کنند. سه شنبه گذشته هم عبدالمهدی اعلام کرد به زودی به عربستان می‌رود تا چندین توافقنامه را با این کشور امضاء کند.
برخی می‌گویند عراق حتی می‌تواند نقش میانجی را برای دشمنان منطقه‌ای ایفا کند.
نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، در سفری که اوایل ماه آوریل به بغداد داشت گفت عراق از موقعیتی منحصر به فرد برای ایفای یک نقش مهم منطقه‌ای برای ایجاد سازش میان عربستان سعودی و ایران برخوردار است.
واثق الهاشمی، کارشناس سیاسی عراقی، می‌گوید اکنون فرصتی برای عراق وجود دارد تا دوباره به یک بازیگر مهم منطقه‌ای تبدیل شود، اما برای رسیدن به آن لازم است که مقامات عراقی به کشور بیش از دسته و فرقه، و به عمل بیشتر از حرف بها دهند؛ چیزی که تا کنون مشکل بزرگی بوده است.