اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح توسعه گلخانه های کشور و براساس برنامه اقتصاد مقاومتی، توسعه گلخانه های  آذربایجان شرقی برای سال جاری ۱۳۰ هکتار بود که این میزان براساس اهداف پیش بینی شده در سال جهش تولید به ۳۴۰ هکتار افزایش یافت.

وی با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای روشی پیشرفته در تامین و تولید فرآورده‌های کشاورزی است که برای رونق اقتصادی به خصوص در مناطق کم‌آب مناسب است، افزود: با توجه به تنش آبی حاکم بر کشور و استان در سال های اخیر، تکیه بر کشت گلخانه‌ای می‌تواند مسیر برون‌رفت از این چالش را هموارتر کرده و در مدیریت بهینه آب اثرگذاری مستقیم داشته باشد.

فتحی با اشاره به اینکه شیوه‌های نوین آبیاری در عرصه گلخانه‌ای می‌تواند از هدررفت بخش بزرگی از منابع آبی که اکنون در شیوه زراعت سنتی هرز می‌رود، جلوگیری کند، خاطرنشان کرد: در این راستا،  برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای همواره در دستور کار دولت‌ قرار دارد.

رییس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در ۹ ماه سال جاری در مجموع ۲ هزار و ۹۰۴ هکتار انواع گلخانه های تجاری، گلخانه های کوچک مقیاس و سازه های فنی و سبک (سایبان های کشاورزی) با ۶۳ درصد تحقق، از برنامه چهار هزار و ۶۰۰ هکتاری مصوب و ابلاغی سال جهش تولید در سطح کشور اجرایی شده است که در مقایسه با عملکرد طرح تا پایان آذرماه، شاهد افزایش ۳۴۸ هکتاری سطح گلخانه ها هستیم.

آذربایجان شرقی با تولید بیش از ۵۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه ای، رتبه چهارم را از حیث تولید محصولات گلخانه ای در کشور به خود اختصاص داده است.